YÖKDİL Sınavı, Başvuruları ve Soruları Hakkında Bilgi - Bilgi Müzesi
arama

YÖKDİL Sınavı, Başvuruları ve Soruları Hakkında Bilgi

Türkiye'de Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı olarak adlandırılan YÖK DİL sınavı, Akademik camiayı yakından ilgilendiren bir sınavdır. Üniversite öğrencilerinin akademik kariyer yapma yolunda karşılarına mutlaka YÖK Dil Sınavı çıkacaktır.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Türkiye’de Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı olarak adlandırılan YÖK DİL sınavı, Akademik camiayı yakından ilgilendiren bir sınavdır. Üniversite öğrencilerinin akademik kariyer yapma yolunda karşılarına mutlaka YÖK Dil Sınavı çıkacaktır. Sınav, Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenleniyor. YÖK başkanlığı koordinasyonunda yapılan sınavın organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından yapılmaktadır. Eskiden yapılan ÜDS’nin yeni versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz YÖK-DİL sınavı, belirlenmiş alanlarda yapılır. Bu alanlar içerisinde ise Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri ve İngilizce yer alıyor.

YDS ile kıyaslandığında daha kolay bir sınav olmasıyla dikkat çeken YÖK Dil sınavı, akademik kariyer yapmayı düşünen kişiler tarafından daha olumlu karşılanıyor. Sınav komisyon tarafından 2017 yılında başlatılırken, başvuru için belirlenmiş olan koşul ve şartlar bulunmaktadır.

YÖKDİL Sınavına Kimler Başvurabilir?

Doçentlik veya yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, YÖK-DİL sınavına başvuru da bulunabilirsiniz. Bununla birlikte, yabancı dil seviyenizi ölçmek içinde sınava girebilirsiniz. Lisans mezunu olan kişiler, YÖK-DİL sınavına başvuru da bulunabilirler. YÖK-DİL sınavından alacağınız puan ile üniversitelerde akademik kariyer yapabilirsiniz. Özellikle yüksek lisans alanında karşınızda çıkmasa bile, doçentlik yapmak için YÖK-DİL sınavına mutlaka girmeniz gerekiyor. Günümüzde birçok üniversitede, yüksek lisans için yabancı dil aranmıyor. Ancak bazı bölümler için ise yabancı dil eğitiminin şart koşulduğu görülmektedir. Bunun içinde yüksek lisans yapabilmeniz için YÖK Dil sınavına girmeli ve belli bir puan baremine ulaşmanız gerekmektedir.

YÖKDİL Detaylar

Soruların 5 şıklı olduğu YÖK-DİL sınavı, toplam 80 sorudan oluşmaktadır. İlk olarak 5 Mart 2017 tarihinde yapılan sınavın ücreti ise 75 TL olarak belirlenmiştir. Adayların sınava gelirken kalem ve silgi götürmeleri ise şart olarak koyulmuştur. Toplam 180 dakika olarak koyulan sınav süresi boyunca soruları cevaplandırmak için çalışırsınız. Adayların hem YDS sınavına hem de YÖK-DİL sınavına girebilmeleri ise mümkündür.

YÖK-DİL sınavında doktora başlangıcı için en az 55 puan istenmişti. Doçentlik için belirlenmiş puan ise 65’dir. Belirlenmiş puan baremini geçemeden ilgili alanlarda uzmanlaşmanız söz konusu değildir. Yüksek lisans için ise net olarak belirlenmiş bir puan tabanı bulunmamaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.