Yeni Torba Yasa 2018 - Genel Af Paketi Son Dakika - Bilgi Müzesi
arama

Yeni Torba Yasa 2018 – Genel Af Paketi Son Dakika

Emekliye müjde! Başbakan Binali Yıldırım Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıkladı. Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ’ın kameralar karşısına geçmesi bekleniyordu ancak sürpriz bir şekilde Başbakan Binali Yıldırım kameraların karşısına geçti.
 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin
 • 1
  Loading...

Emekliye Bayram İkramiyesi

Emekliye müjde! Başbakan Binali Yıldırım Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıkladı. Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ’ın kameralar karşısına geçmesi bekleniyordu ancak sürpriz bir şekilde Başbakan Binali Yıldırım kameraların karşısına geçti. Gençliler, yaşlılar toplumun tüm kesimini ilgilendiren paketin detaylarını paylaştı.

Paketin en önemli gündem başlığı, en öne çıkan başlığı emeklilere yönelik olanlar. Emeklilere yılda 2 ikramiye verilecek. Ramazan ve Kurban bayramı öncesinde 1.000’er TL ikramiye verilecek. Oldukça önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü Türkiye’de 12 milyon emekli var. Başbakan Binali Yıldırım da bu rakamın altını çizdi. Yani onlara yılda 2 defa hem Ramazan hem de Kurban bayramı öncesinde 1.000’er TL emekli ikramiyesi verilecek.

Peki ilk ödeme ne zaman yapılacak?

Bu ramazan bayramı öncesinde emekli ikramiye ödemeleri yapılacak. 65 yaş üstünde olan vatandaşlar emekli hakkı kazanmamış oluyorlar. Hiçbir şekilde geliri olmayan vatandaşlara yönelik de bir düzenleme, bir maddi kaynak ayrıldığını söyleyebiliriz. Bu vatandaşlar üç ayda bir 266 TL ikramiye alıyorlardı. Bu ücretin de yükseltileceği ve 500 TL olacağı bilgisi paylaşıldı.

Kamu Borçlarına Yapılandırma

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı paket içerisinde her kesimi ilgilendiren detaylar, başlıklar olduğunu söylemekte fayda var. Vergi barışı olarak da nitelendirilebilecek düzenlemeden bahsedildi. Çünkü bugüne kadar çeşitli nedenlerle cezalarını ödeyemeyen vatandaşlar var. Karayolları, otoyolları, köprü cezalarından RTÜK cezalarına kadar vatandaş ile devletin arasında olan cezalara yönelik bir düzenleme yapıldığının bilgisini paylaştı Başbakan Binali Yıldırım. 31 Mart 2018 tarihinden önce borcunu bir şekilde ödeyememiş vatandaşların bu borçlarına yönelik düzenleme getirilecek.

Üniversite Öğrencilerine Af

Paket sadece bu düzenlemeler ile sınırlı değil. Öğrencilere yönelik özellikle üniversite okumak durumunda olan ancak çeşitli nedenlerle okulunu tamamlayamayan öğrencilere yönelik bir düzenlemenin de bu paket içerisinde olacağı bilgisi verildi. Ancak bir istisna ile. Teröre bulaşmamış olmaları gerekiyor. Bu öğrenciler kendi üniversitelerine, kendi bölümlerine dönecekler ve eğitimlerini kaldıkları yerden devam ettirebilecekler.

İmar Barışı Düzenlemesi

İmar barışı özel bir başlık olarak paket içerisinde dikkatleri çekiyor. Türkiye’de bu sorunu yaşayan çok sayıda vatandaşın olduğu bilgisini paylaştı Başbakan Binali Yıldırım. Bu tür durumda olanlara da kolaylık getireceklerini söyledi. Kayıt belgesi verilerek devletle olan ilişkilerinde düzeltme yapılacak ve bunlarla ilgili de bir barış olacak ifadelerini kullandı.

Peki paketin toplam maliyeti ne kadar olacak?

22 ile 24 milyar lira arasında olması planlanan paketin kendi kaynağını yaratacağını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, vergi affı ile yapılan düzenlemeler ile devlete gelecek olan maddi kaynak ile birlikte bu tür ödemelerin yapılacağını söyledi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Mihrali kalkan
  3 sene önce

  Erken emeklilik 2018 yasa kanunu varmı

  40
  yorum beğen
 • Resime Akgun
  3 sene önce

  Arkadaşlar sayin bizi yönetenler siz biz bayanlarin sesini duymuyormusunuz bizler sgk öncesi doğumlara borçlanma istiyoruz ilk doğumlarımız sigorta giriş tarihimiz olsun lütfen biz bayanlara yıllardır söz veriyorsunuz ama yapmıyorsunuz bari bu seçde bizi hatırlayın

  38
  yorum beğen
 • Necati yigit
  3 sene önce

  BU TORBA YAŞADAI NEDEN EMEKLİLER INT YASASI YÖK SSK EMEKLİLER ILE ILGİLİ INT IBAKTBMM DEN NE ZAMAN GECECEK YOKSA GENEL BIZ EMEKLİLER MAGDURMU EDILECEGIZ

  38
  yorum beğen