Yeni Kimlik Kartı Randevu Nasıl Alınır? - Bilgi Müzesi
arama

Yeni Kimlik Kartı Randevu Nasıl Alınır?

Aslında kimlik almak için randevu almak zorunda değilsiniz. Ancak devlet daireleri yoğun oldukları için kesinlikle randevu alıp gitmenizi tavsiye ederim. Peki, yeni kimlik randevusunu nereden alabilirim?
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Kimlik alma işlemleri eskiden daha farklı yollar ile yapılıyordu. 2018 yılı itibari ile yeni kimlik belgesi nereden alınır?

Aslında kimlik almak için randevu almak zorunda değilsiniz. Ancak devlet daireleri yoğun oldukları için kesinlikle randevu alıp gitmenizi tavsiye ederim. Peki, yeni kimlik randevusunu nereden alabilirim?

Pasaport alırken de olduğu gibi iki farklı çeşitte kimlik randevusu alınabilir. Bunlardan ilki telefon ile randevu almak ve ikincisi de bildiğiniz gibi internetten randevu almaktır.

  • ALO 199 çağrı hattını arayarak kimlik başvurusu yapabilirsiniz.
  • Bir diğer seçenek ise internet üzerinden randevu alınabilir.

Resmi Yeni Kimlik Randevusu Almak İçin

İnternette Yeni Kimlik Randevusu Almak

Şunu bilmeniz gerekir ki internetten yeni kimlik randevusu alırken internetten tek bir sayfa üzerinden almanız gerekiyor. İnternetten randevu almak isterseniz eğer yukarıdaki linkten yararlanabilirsiniz. Verilen linkte aynı zamanda pasaport ve de sürücü belgesi alma bölmeleri de bulunmaktadır. Siz açılan sayfadan T.C Kimlik Kartı seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Çünkü bildiğiniz gibi Nüfus müdürlüğünden artık ehliyet ve pasaport randevusu da alınabiliyor.

Kimlik Randevu Durumu

Mevcut randevu durumunuzu güncelleme yapmak ve tarihini değiştirmek isterseniz eğer bunu yapma şansınız bulunmaktadır. Yine aynı link üzerinde Randevu güncelleme bölümü yer almaktadır. Oradan gerekli işlemleri yaparak randevu tarihinizi ve saatinizi değiştirebilirsiniz.

Yeni Kimlik Randevu Telefon Hattı

ALO 199 randevu hattı üzerinden randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu hat üzerinden randevu alabilir, randevunuzu güncelleyebiliyor, başvuru durumları ile ilgili değişikleri buradan yapabilirsiniz. Yani tek yöntem internet değildir. Bu hat üzerinden yeni kimlik randevu ve de aynı zamanda pasaport randevusu da alabilirsiniz.

ALO 199 Ücretli mi?

ALO 199 hattı ücretlidir. Normalde acil durumlar için aranan hatların ücretsiz olması bu hattından ücretsiz olması anlamına gelmez. Yaptığınız görüşmeler faturanıza yansıtılacaktır.

Yeni Kimlik Ücreti

Son kısma geldiğimizde ise merak ettiğiniz birkaç diğer konudan da söz etmek istiyorum. İlk yeni kimlik çıkarttığınız takdirde alınacak ücret 18,50 TL’dir. Bu fiyat değerli kayıt bedeli olarak alınacaktır. Kayıp nedeniyle yeni kimlik çıkarma işlemlerinde alınacak ücret ise 3 TL’dir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.