Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme - Bilgi Müzesi
arama

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin
 • 1
  Loading...

İnternetin çok hızlı ve yaygın bir şekilde hayatımıza girmesi ile birlikte artık internet üzerinden çok kolay bir şekilde aracımızın trafik cezası alıp almadığını öğrenebiliyor ve var ise bu cezayı ödeyebiliyoruz.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır

İnternetten trafik cezası sorgulamak için birçok alternatif vardır. Bunlar:

 1. E devlet üzerinden trafik cezası sorgulama
 2. Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden trafik cezası sorgulama
 3. Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden trafik cezası sorgulama
 4. PTT aracılığı ile trafik cezası sorgulama

Bu alternatif trafik cezası sorgulama yöntemleri üzerinden haftanın 7 günü günün 24 saati trafik cezası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Trafik cezası sorgulamadan önce öncelikli olarak o aracın plaka bilgisi, tescil belge ve seri numarası bilgilerinin elinizde olması gereklidir. Aksi takdirde aracın trafik cezası olup olmadığını bu yöntemler ile sorgulayamazsınız. Eğer bu bilgileri biliyorsanız yukarıdaki yöntemlerden herhangi birisini seçerek sorgulama işlemine başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz yöntemin ilgili internet sayfasına girmeniz ve sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde siteye yazarak göndermeniz gereklidir. Eğer herhangi bir hata yok ise sorgulattığınız aracın geçmiş cezaları ve var olan mevcut ceza bilgileri detaylı bir şekilde karşınıza çıkacaktır.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir

Aracınızın herhangi bir trafik cezası var ise bu cezayı ister nakit isterseniz de online ortamda banka ya da kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. Nakit ödemek istediğiniz vakit size en yakın olan vergi daireleri ya da banka şubeleri ile PTT şubelerini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. İlgili kuruluşlara giderek trafik cezası ödemek istediğinizi belirtip tahsilat işlemini başarılı bir şekilde nakit olarak yapabilirsiniz.

Eğer trafik cezanızı nakit olarak değil de banka ya da kredi kartı aracılığı ile ödemek isterseniz bankaların online ödeme yöntemlerini tercih etmelisiniz. Anlaşmalı olarak çalıştığınız bankanın bireysel bankacılığına mobil ya da internet tarayıcısı aracılığı ile giriş yapıp ödemeler sekmesinde ceza ödemelerini seçmelisiniz. Buradan trafik cezasına ait gerekli bilgileri girerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şu anda ne yazık ki tüm bankalar internet bankacılığı üzerinden trafik cezası ödeme işlemini gerçekleştirmiyor. Mevcut sadece şu bankalar bu işlemi gerçekleştirebiliyor:

 1. Garanti Bankası
 2. Ziraat Bankası
 3. Akbank
 4. İş Bankası
 5. Yapı Kredi Bankası

Bu bankalardan herhangi birini tercih ederek banka ya da kredi kartınız ile trafik cezalarınızı ödemeniz mümkündür.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.