TKGM Parsel Sorgulama - Parsel Nasıl Sorgulanır? - Bilgi Müzesi
arama

TKGM Parsel Sorgulama – Parsel Nasıl Sorgulanır?

Bir kamu kurumu olarak bilinmekte olan Tapu kadastro bölümü tarafından sunulmakta olan Parsel sorgulama hizmeti oldukça büyük ilgi görmektedir. Tamamen haklı düşünerek kurulmuş olan bu uygulama artık kadastro bölümünde oluşan uzun kuyrukların tarih olmasına olanak sağlamaktadır.
 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin
 • 1
  Loading...

Bir kamu kurumu olarak bilinmekte olan Tapu kadastro bölümü tarafından sunulmakta olan Parsel sorgulama hizmeti oldukça büyük ilgi görmektedir. Tamamen haklı düşünerek kurulmuş olan bu uygulama artık kadastro bölümünde oluşan uzun kuyrukların tarih olmasına olanak sağlamaktadır. İnternet üzerinden online olarak uygulanmakta olan bu sistem kişinin kendine ait toprağının parsel numarasını gösterebildiği gibi satın almak istediği alanın parsel numarasını da gösterebilme özelliğine sahiptir. Yalnızca halk odaklı çalışmayan bu sistem tüm belediyelere ve bu sorgulamaya ihtiyaç duymakta olan tüm kurumların kullanımına açıktır. Özellikle satış işlemleri sırasında oldukça işe yaramakta olan bu sistem satın alınması planlanan taşınmaz ya da arsa hakkında tüm bilgileri detaylı bir şekilde göstermektedir. Böylelikle sahte satış işlemlerinin önüne geçilmesi sağlanmıştır. Günümüzde çoğunlukla emlak alanın da hizmet vermekte olan emlakçılar tarafından kullanılmakta olan bir sistem türü olarak bilinmektedir.

Parsel Sorgulama Sistemi Nasıl Çalışır

Özellikle zamanda tasarruf sağlamak ve kamu kurumlarında yer almakta olan o uzun kuyruklardan kurtulmak adına son derece avantajlı olan bu sorgulama sistemi oldukça kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Öncelikle parsel sorgulama yazarak giriş yapılmakta olan bu sistem üzerinden sorgulama butonuna tıkladığınızda çıkmakta olan ekrana sorgulamak istediğiniz taşınmaz ya da arsa ile ilgili il, ilçe, mahalle, sokak, ada bilgilerini giriş yaptıktan sonra öğrenilmek istenilen tapu kayıt bilgileri görülmektedir. Bilgilerin eksiksiz girilmesi sonrasında ekrana sorgulaması yapılmakta olan alanın siyah renkli resmi gelmektedir. Böylelikle talep edilen bilgiler en güncel hali ile iletilmiş olmaktadır. Mobil uygulama kategorisi bulunarak cep telefonlarına da indirilmekte olan bu hizmet Google play veya Apple Stor programları üzerinden kolaylıkla indirilebilmektedir.

Türkiye’de Parsel Sorgulama

Türkiye sınırları içerisinde yer almakta olan taşınmaz veya toprağın parsel sorgulamasının yapılabilmesi için öncelikle belirli kriterlere uygun olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu sorgu kriterleri arasında yer almakta olan başlıca sorgu çeşidi idari sorgu, adres sorgu , koordinat sorgu ve harita üzerinden sorgu olarak bilinmektedir. İdari sorgu sistemi ile toprağın bulunmakta olduğu il, ilçe, mahalle  ve parsel bilgileri ile sorgu işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Adres sorgu sistemi ile ise girilen adrese göre yapılmaktadır. Koordinat sorgulama bulunan yerin tapuda yer alan koordinat yerlerine göre yapılırken, harita üzerinden yapılan sorgu haritadan seçilen koordinatlar hedef alınarak yapılmaktadır.

Online sistem üzerinden yapılmakta olan bu sorgulama yöntemi ile  taşınmazın veya toprağın hangi il, ilçe , mahalle, sokak ve adaya bağlı olduğu, yüz ölçümü, koordinatları, hangi mevki de yer aldığı ve ne niteliklere sahip olduğu bilgilerine kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Parsel Sorgulamada Alınan Bilgiler

Tapu Kadastro kurumu tarafından uygulamaya konulan parsel sorgulama sistemi, sorgulanacak olan alana ait bütün bilgileri bir harita üzerinde gösterme olanağına sahip olmaktadır. Harita uygulaması ile kolaylıkla bulunabilen taşınmaz ya da toprak parçası hakkında talep edilmekte olan bütün koordinat bilgilerine sahip olmak mümkün kılınmaktadır. Vatandaşlar kadar devlet daireleri içinde son derece avantajlı bir yenilik olan bu sorgulama sistemi iş yükünü de oldukça azaltmaktadır. Bilgilerini öğrenmek istediğiniz yer için adres, il bilgilerinin yanı sıra coğrafi konumu olan enlem ve boylam bilgilerinin girilmesi  ile de bu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Yapılan bu sorgulama sorgulanacak alanın yalnızca konum bilgilerini vermekle yetinmemektedir. Talep edildiği takdirde satın alınacak olan bir alan hakkında fizibilite çalışması da bu sistem üzerinden yapılabilmektedir. Analiz hizmeti olarak adlandırılmakta olan bu hizmet, satın alınacak olan yer hakkında bilgilendirme olanağı sağlamaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Hakan
  3 sene önce

  Telefon numaramdan mesaj göndermesin istiyorum

  46
  yorum beğen