TEFBİS Nedir? Nasıl Giriş Yapılır? - Bilgi Müzesi
arama

TEFBİS Nedir? Nasıl Giriş Yapılır?

Son dönemlerde Mlli Eğitim Bakanlıklarında çalışan ya da ilişkisi olan kurumların en çok göz önünde bulundurduğu seçenek Tefbis oluyor. Açılımı Türkiye’de Eğitimin Finansmanını ve Eğitim Harcalamaları Bilgi Yönetim Sistemi olan Tefbis, tamamen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. 
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Son dönemlerde Mlli Eğitim Bakanlıklarında çalışan ya da ilişkisi olan kurumların en çok göz önünde bulundurduğu seçenek Tefbis oluyor. Açılımı Türkiye’de Eğitimin Finansmanını ve Eğitim Harcalamaları Bilgi Yönetim Sistemi olan Tefbis, tamamen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir.  Bu sistemin tasarlanmasındaki en önemli sebep, öğretim kurumlarında ele geçen tüm gelir ve giderlerin kayıtlarının doğru olarak tutulmasıdır. En önemlisi de okula yapılan bağışlar ve masraflar kolaylıkla İlçe Milli Eğitim, İl Milli Eğitim ve Bakanlık tarafından izlenebiliyor. Okul aile birliğinin çalışmalarını arka planda bırakarak, tüm raporların bakanlıktan çıkmasını hedef alan bu sistem kaygı yaratsa da okul aile birlikte hizmetlerine ve çalışmalarına aktif olarak devam edecek.

Tefbis’in en önemli avantajlarından biri de tüm girdi çıktılar kayıt altına alındığı için okullara bağış yapan veliler, kurumlar ve dernekler de internet üzerinden takip edebilecekler. Usulsüzlükleri de ortadan kaldırmayı amaçlayan Tefbis, bağışların tereddütsüz bir şekilde devam ettirilmesinin de önünü açıyor. Aynı zamanda bağışların dışındaki giderleri de raporlayan Bakanlık, genel olarak harcamaların hangi dönemlerde ne için yapıldığını da takip etme imkanı bulacak.

Tefbis ve Okul Aile Birlikleri

Tefbis uygulamasının çok daha etkili şekilde devam ettirilmesi için okul aile birlikleri ile bakanlıklar iş birliği halinde çalışıyor. Okul aile birliklerinde yapılan yetkilendirme sonucunda, kurumların gelir ve giderlerini kayıt altına alma imkanı buluyorlar. Okul aile birliklerine verilen resmi şifreler sayesinde, Tefbis uygulamasının resmi adresi üzerinden direkt olarak bilgiler kayıt altında alınmaktadır.

Okul aile birliklerinin sisteme gelir giderleri eklemesinin hemen ardından bakanlıklar belli noktalarda Tefbis verilerini inceleyerek, bağışların tam olarak görülmesi, giderlerin anlamlandırılması gibi konularda yardımcı oluyor.

Tefbis Kontrol

Tefbis adresi üzerinden bağışların takibini yapabilmek için TEFBİS portala girerek, doldurmanız gereken alanları tamamlamanız gerekiyor. Sonrasında belirlediğiniz şifre ve güvenlik kodu ile direkt giriş yapabilirsiniz. Okullara ya da Milli Eğitim’e bağlı kurumlara yapılan bağışları bu portal üzerinden giriş yaparak takip edebilirsiniz. Tefbis uygulamasına dahil olarak özel sürücü kurslarını, özel ders kurumlarını de Milli Eğitim’e bağlı olmayan kurumların kontrolünü gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

TEFBİS için tefbis.meb.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte giriş yapabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.