Tapu'dan Randevu Alma İşlemi - Bilgi Müzesi
arama

Tapu’dan Randevu Alma İşlemi

Özellikle son yıllarda birçok devlet kurumu, internet ve telefon üzerinden randevu sistemine geçiş yaptı; bu kurumlardan biri de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Özellikle son yıllarda birçok devlet kurumu, internet ve telefon üzerinden randevu sistemine geçiş yaptı; bu kurumlardan biri de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü. Devir işlemlerinizi ancak önceden randevu alarak yapabiliyorsunuz. Randevu sistemi uzun kuyrukların ve saatlerce sıra beklemenin önüne geçmek için önemli. Tapu devir işlemi uzun süre gerektiren bir iş olduğundan birkaç kişilik bir sıra için bile saatlerce beklemenize sebep olabilir; ancak randevu sistemi ile artık önceden istediğiniz tarih ve saate randevu alarak sıra beklemeden devir işlemini yapabiliyorsunuz.

Telefonla Tapu Randevu İşlemi

Türkiye Cumhuriyet Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan telefon hattı ALO 181’i arayarak tapu işlemleriniz için randevu alabilirsiniz. 7/24 hizmet veren bu telefon hattı bakanlıkla alakalı her işlem ve şikâyetiniz için hizmet vermektedir; tapu randevusu için ALO 181 numaralı hattı arayıp operatörün yönlendirmeleriyle kolayca randevu alabilirsiniz.

İnternetten Tapu Randevu İşlemi

Tapu işlemleriniz için öncede randevu alabileceğiniz bir web sitesi mevcut; randevu.tkgm.gov.tr üzerinden randevu alarak sıra beklemeden istediğiniz tarihte işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Siteye girdikten sonra Yeni Randevu Al butonuna tıklayıp önünüze gelecek doğrulama kodunu yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Sistem öncelikle kimlik bilgilerinizi isteyecek ve bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız aksi takdirde randevunuz geçersiz sayılacaktır. Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra iletişim bilgilerinizi de (e-mail adresi, telefon numarası) doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olunuz.

Bilgilerinizi girdikten sonra randevu almak istediğiniz il ya da ilçe müdürlüğünü seçmelisiniz. Yapacağınız işlemi de seçtikten sonra sistem seçtiğiniz müdürlük için müsait olan tarih ve saatleri önerecektir; buradan seçiminizi yaparak randevunuzu tamamlayabilirsiniz. Randevu alırken istenen telefon numarasına onay kodu gönderilecektir ve bu kodu yazmanız istenecektir; bu yüzden telefonunuz yanınızda ve açıkken randevu almalısınız.

Aynı gün içinde yalnızca bir kez randevu alabilirsiniz ve randevuda işlem yapacak kişinin kimlik bilgileriyle randevu almanız gerekmektedir.

Randevu İptal İşlemi

Randevu almak için giriş yaptığınız randevu.tkgm.gov.tr web sitesi üzerinden, iptal işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Web sitesine giriş yaptığınızda karşınıza Yeni Randevu Al ve Randevu Sorgula/İptal Et butonları çıkacaktır; iptal et kısmına tıklayıp kimlik bilgilerinizi tuşlayarak geçmiş randevularınızı görüntüleyebilir ve iptal edebilirsiniz.

Gidemeyeceğiniz randevuyu iptal etmeniz önemlidir çünkü bir yıl içinde aldığınız 5 randevuya gitmezseniz sonraki bir yıl boyunca sistem randevu vermemektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.