Takdir Teşekkür Hesaplama - Bilgi Müzesi
arama

Takdir Teşekkür Hesaplama

Okul hayatı boyunda öğrenciler için önem arz eden belgeler arasında yer alan Takdir belgesi ile Teşekkür belgesi hesaplaması yapmak istediğiniz zaman, nasıl yapacağınız konusunda merak ettiğiniz bilgileri sizlere buradan açıklamak istiyoruz.
 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin
 • 1
  Loading...

Okul hayatı boyunda öğrenciler için önem arz eden belgeler arasında yer alan Takdir belgesi ile Teşekkür belgesi hesaplaması yapmak istediğiniz zaman, nasıl yapacağınız konusunda merak ettiğiniz bilgileri sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Özellikle İlköğretim, orta öğretim ve lise öğretiminde farklı yollar ile hesaplanan bu sistemde, hesaplama yaparken belirttiğimiz kurallara dikkat ederek hesaplama yapabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren eğitim ve öğretim kurumları içerisinde takdir belgesi ile teşekkür belgesi alacak olan öğrencilerin 4. Sınıftan itibaren bu belgeleri almaya hak kazandıklarını sizlere belirtmek istiyoruz. Özellikle 4. Sınıf ve orta öğretime kadar olan öğrencilerin bu belgeyi almak için kanunda belirtilen madde MEB’in 53. Maddesinde detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Lise ve dengi okullarda ise takdir belgesi ile teşekkür belgesi almaya hak kazanan öğrencilerin ise yönetmeliğin 159. Maddesinde belirtildiğini açıklamak istiyoruz.

Takdir ve Teşekkür belgesi alma şartları

Bu konuda özellikle bazı öğrenciler şartlar hakkında net bilgi sahibi olmadığı için sene sonunda hayal kırıklığına uğramaktadır. Bu yüzden merak ettiğiniz bu şartlar hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

İlköğretim 4. Sınıftan orta öğretime kadar takdir ve teşekkür alma şartları

 1. Eğitim ve öğretimde almış olduğunuz bütün derslerin başarı notunun geçer not üzerinde bulunması gerekmektedir. Yani en az geçer notun 5 üzerinden 3 olduğunu düşündüğümüz zaman almış olduğunuz bütün derslerden en az ders notunuzun 3 olması gerekmektedir.
 2. Zorunlu bir ders olan Türkçe dersinizin ise ortalama olarak en az 55 puan olarak karnenize yansıyor olması gerekmektedir.
 3. Teşekkür belgesi alacak olan öğrencilerin ağırlık olarak not hesaplaması yaptıkları zaman not ortalamasının ortalama olarak 70 puan ile 84.99 arasında olması gerekmektedir.
 4. Takdir almak isteyen öğrencilerin ise not ortalamasının 85 puan ile 100 puan arasında olması gerekmektedir. Bu yüzden hesaplama yaparken bu not ortalamasını yakalayan öğrenciler takdir ve teşekkür belgesini alabilirler.

Lise ve dengi okullarda takdir ve teşekkür alma şartları

Lise ve dengi okullarda eğitim ve öğretim gören öğrencilerin bu belgeleri almak için belirli kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu yüzden de sizler takdir ve teşekkür belgesi almak istediğiniz zaman bu standartlara ulaştıysanız bu belgeleri alabilirsiniz.

 1. Ders geçme notunun orta öğretime göre 5 puan altında olan liselerde ders geçme notu 50 olarak belirlenmiştir. Almış olduğunuz derslerden en az alacağınız puanın ortalaması 50 olmak zorundadır. Aksi durumda ortalamalar tutturmuş olsanız bile geçme notunun altında bir dersinizin bulunması takdir ve teşekkür belgelerini almanıza engel olacaktır.
 2. Teşekkür almak istediğiniz zaman not ortalamasının 70 ile 84.99 puan arasında olması gerekmektedir.
 3. Takdir almak istediğiniz zaman ise bu ortalamanın 85 puan ile 100 puan arsında olması gerekmektedir.

Hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Takdir ve teşekkür hesaplaması yapmak için almış olduğunuz derslerin saatleri ile o dersten almış olduğunuz notu çarpacaksınız. Mesela Türkçe dersinden 80 ortalama ile geçen öğrencinin haftalık 5 saat olan dersi 80 ile çarparak 400 puan almış olacaktır. Bunu işlemi bütün dersler için yapacaksınız. Ve çıkan sonuçları topladıktan sonra aldığınız ders sayısını çıkan sonuca bölmeniz durumunda eğer ortalamanız 70 ve 84.99 arasında ise Teşekkür Belgesi alırsınız. 84.99 üzerinde ise takdir belgesi alarak o eğitim ve öğretim yılını bitirmiş sayılırsınız.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.