SGK Hizmet Dökümü - Bilgi Müzesi
arama

SGK Hizmet Dökümü

4A, 4B ve 4C olmak üzere üçe ayrılan belgelerden oluşan SGK hizmet dökümü; prim ile birlikte, sigorta bilgilerini de bulunduran; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olan bütün vatandaşların kullanabileceği bir belgedir.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

4A, 4B ve 4C olmak üzere üçe ayrılan belgelerden oluşan SGK hizmet dökümü; prim ile birlikte, sigorta bilgilerini de bulunduran; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan bütün vatandaşların kullanabileceği bir belgedir. Bilişim dünyasının sürekli olarak güncellenmesi ile birlikte, eski sosyal güvenlik sistemi ile yeni Sosyal Güvenlik sistemi arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Eskiden kullanılmakta olan Sosyal Güvenlik Sisteminde kayıtlı olan vatandaşlar; 4A hizmet dökümü ile bağkur kaydı olan vatandaşlar 4B, SGK hizmet dökümü ile ve son olarak emekli sandığında kaydı bulunan vatandaşlar ise 4C SGK hizmet dökümünü kullanabilme imkanına sahiptir.

Peki Sgk Hizmet Dökümünde Hangi Verilere Ulaşılabilmektedir?

Hemen hemen her yerden edinebileceğiniz SGK hizmet dökümü belgesinde; çalışmakta olduğunuz şirket, sigortalı olduğunuz zamanındaki hizmetleriniz, çalışma süreniz, sigortalı bir işe ilk kez başlama ve bitirme tarihiniz, temel düzeyde sigorta bilgileriniz gibi birçok altyapı bilgilerine sahip olabilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümünü Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Gelişen bilişim teknolojisi ile birlikte; daha önceden Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilen SGK hizmet dökümü e- devlet sistemi üzerinden de alınabilen bir kolaylığa sahiptir. e-devlete; mobil imza, elektronik imza, T.C kimlik kartı, internet bankacılığı veya e- devlet şifresi kullanılarak giriş yapıldıktan sonra; 4A, 4B ya da 4C hizmet dökümü olan belgenizi aratarak yazdırabilirsiniz.

Barkod Sistemi Kullanarak SGK Hizmet Dökümü Nasıl Elde Edilir?

Güvenliğin oldukça önemli olduğu günümüz internet dünyasında; doğrulama sistemi olarak kullanabileceğiniz barkod sistemini, SGK hizmet dökümünüz için kullanabilirsiniz. Barkodunuz, evrağınızı verdiğiniz muhatabınız tarafından yine e- devlet sistemi üzerinden doğrulanabilir. Bütün bu işlemler, dilerseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden, online işlemler üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Eğer henüz e- devlet şifreniz yoksa en kısa sürede PTT şubelerinden 3 tl karşılığında e- devlet şifresi elde etme imkanına sahipsiniz. e- devlet şifresi ile birlikte dilerseniz, SGK nın diğer tüm işlemlerini de ücretsiz olarak gerçekleştirebilmektesiniz. SGK hizmet dökümünde merak ettiğiniz tüm her şeyi, www.turkiye.gov.tr adresinden bulabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.