Resmi Gazete, Resmi Gazete Ücretlendirmesi - Bilgi Müzesi
arama

Resmi Gazete, Resmi Gazete Ücretlendirmesi

  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Resmi Gazete Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin Resmi Gazetesi kurum şeklinde 7 Ekim 1920 tarihinde kurulmuştur. İlk gazete ise 7 Şubat 1921 günü çıkarılmıştır. O tarihten itibaren ise çıkartılmaya devam edilmiştir. Amacı ise Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümet ve meclisimiz tarafından çıkarılan yönetmelikleri, genelgeleri, yasaları yayınlamaktır. Resmi Gazete ne zaman çıktı diyenler için geçmişimizden bu yana var olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Gazetenin ilk çıktığı yılda ise ismi Ceride-i Resmi şeklinde belirlenmiştir. 10 Eylül 1923 tarihinden itibarense Resmi Ceride adıyla anılmaya başlanmıştır. Bu isimle yayınlar çıkarmıştır.

Gazete Hakkında Genel Bilgiler

Resmi gazetenin içeriği ise iki ayrı bölümden ibarettir. Başbakanlığa bağlı Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Resmi Gazete eş zamanlı olarak internet ortamına aktarılmaktadır. Bilgi işlem Başkanlığı tarafından verilen teknik destekle Resmi Gazete Bilgi Sistemi tarafından çıkarılmaktadır. Resmi gazete nedir diyenler için ise çıkan tüzük, yönetmelik hakkında bilgi alabileceğimizi söylemeliyiz. Resmi gazete mevzuat, ilan bölümünden oluşmaktadır. İlan bölümü Resmi Gazete’de yayınlanması mecburi olan yargı, ihale ilanları gibi ilanları da barındırır. Gazete’nin basılma işlemi ise basılma emri verilmesinin ardından Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü’nce gece saat 23:00 sonrasında hemen başlamaktadır.

Resmi Gazete Ücretlendirmesi Nasıl Olmaktadır?

Mükerrer sayılarla birlikte ise yaklaşık olarak 410 sayı yayınlanmaktadır. Resmi Gazete’nin yıllık abonelik ücreti ise KDV dahil 120 TL’dir. Resmi Gazete’nin PTT ile gönderilmesi halinde bu tutar 195 liraya kadar çıkmaktadır. Resmi Gazete aboneliği ise okurlar tarafından istenildiği takdirde TBMM Tutanak Dergisi kurumuna hiçbir ücret ödemeksizin olabilmektedir.

Resmi Gazete Aboneliği İçin Gerekenler

Resmi Gazete’nin abone bedelleri ise doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi veznesine yatırılabileceği gibi T.C. Ziraat Bankası’nın Dışkapı-Ankara Şubesinde yer alan 3679775 5001 numaralı hesaba da yapılabilir. Resmi Gazete de ne yer alır sorusuna ise meclisimiz ve hükümetimiz tarafından çıkarılan kanunların yer aldığını söylememiz mümkün olmaktadır. Abone kaydı yapılabilmesi için ise vezne makbuzunun ibrazı ya da banka dekont örneğinin açık adresini belirten yazı ekinde mutlaka T.C. Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi’ne gönderilmesi gerekmektedir.

Ödeme Koşulları Hakkında

Resmi Gazete’nin abone bedeline ilişkin olaraksa banka dekont örneği ve vezne makbuzu, içinde bulunulan ayda en geç ayın 20’sine kadar verilmelidir. İşletmeye geçmesi halinde  takip eden ay başından itibaren Resmi Gazete aboneye gönderilmeye başlanır. Resmi Gazete’ye yurt dışından abone olmanın tutarı uçak, posta, KDV ücretleri dahil 350 dolar olarak belirlenmiştir. Resmi gazete aboneliği oldukça uygun olup yıllık ücretler daha uygun şekilde düzenlenmektedir. Resmi gazete abonelikleri sayesinde hükümet, meclis tarafından çıkan genelge, yönetmelikler hakkında bilgi almak mümkün olacaktır. Abone sayısının ortalama 5458 olduğu, baskı sayısının ise 8200 olduğu bilinmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.