Resmi Gazete Nedir - Bilgi Müzesi
arama

Resmi Gazete Nedir

Resmi Gazete 7 Ekim 1920’de tarih süreci içerisinde yerini almış ve kurulduğu günden bu yana devlet işlerinin habercisi olarak görevini sürdürmektedir. Gazete ilk basılı örneğini 7 Şubat 1921’de çıkarmıştır.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Resmi Gazetenin Tarihi;

Resmi Gazete 7 Ekim 1920’de tarih süreci içerisinde yerini almış ve kurulduğu günden bu yana devlet işlerinin habercisi olarak görevini sürdürmektedir. Gazete ilk basılı örneğini 7 Şubat 1921’de çıkarmıştır. Tarih sahnesinde ilk resmi gazete Takvim-i Vekayi olsa da daha sonra Ceride-i Resmiye adı ile uzun yıllar yayın çıkarmış, günümüze Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazetesi adı ile gelmiştir.

Resmi Gazete Nedir ;

Resmi gazete gördüğümüz diğer gazete örneklerinden farklı bir göreve sahiptir.

Misyon olarak  Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar Kurulu ve Millet Meclisi tarafından çıkarılan kanun,kanunname, yönetmelik ,yasa tasarısı ve genelge kararlarını yayınlamayı ilke edinmiştir. Resmi gazeteyi hazırlayan kurum, Başbakanlığa doğrudan bağlı “ Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü”dür. Yazılı  basının yanı sıra elektronik olarak da  erişim sağlanabilmektedir. Sanal ortamdan erişim hizmetlerini Başbakanlık Bilgi İşlem başkanlığı yürütmektedir.

Resmi Gazetenin İçerisinde Hangi Konular Yer Almaktadır;

Resmi gazete genel anlamda ikiye ayrı bölüme ayrılmaktadır. Bölümler ; İlan bölümü ve Mevzuat bölümüdür. Mevzuat bölümünün içerikleri Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmaktadır. Mevzuat bölümünün müdürlük tarafından hazırlanmasının kararı 23 Mayıs 1928 tarihinde , 1322 sayılı “ Kanunların ve Nizamnamelerin Sureti Neşir ve Meriyet Tarihi Hakkında Kanun” ile birlikte verilmiştir. Karar 4 Haziran 1928 tarihli 904 numaralı sayıda yayınlanmıştır.

Gazetenin  bir diğer bölümü olan ilanlar bölümü ise resmi gazete de yayınlanması mecburi olan yargıtay ilanlarını ve ihale ilanlarını içermektedir. Bu bölüme ücret dahilinde ilan verilebilmektedir. Bu bölüme ilan verebilmek için her satır başına 10 TL ücretlendirme yapılmaktadır. İlanlar ile İşletme Müdürlüğü ilgilenmektedir.

Resmi Gazete Yıl İçerisinde Kaç Adet ve Nerede Basılmaktadır ;

Resmi gazete yıl içerisinde 354 güne yayılmıştır ve yıllık ortama 410 civarı gazete basılmaktadır. Gazete Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünde gece 23.00 sonrasında basılmaktadır. Gazete öncelikle Cumhurbaşkanlığına ve Bakanlığa basımevi personeli tarafından elden teslim edilmektedir. Resmi gazetenin belli bir satış noktası yoktur, gazeteye  sahip olmak için yıllık abonelik yapılmaktadır. Abonelik ücreti Yurtiçi aboneler için Ptt kargo ücreti hariç 120 TL+ KDV olarak belirlenmiştir.

Resmi gazeteye internet üzerinden erişim sağlamak için;

www.resmigazete.gov.tr/default.aspx sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.