Pasaport Harç Ücretlerini Yatırabileceğiniz Bankalar - Bilgi Müzesi
arama

Pasaport Harç Ücretlerini Yatırabileceğiniz Bankalar

Pasaport almaya gitmeden önce pasaport harç ücreti ve defter bedelini yatırmış olmanız gerekmektedir. Peki, pasaport harç ücretlerini nereye yatırabiliriz? Ve anlaşmalı bankalar hangileridir?
 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin
 • 1
  Loading...

Pasaport almaya gitmeden önce pasaport harç ücreti ve defter bedelini yatırmış olmanız gerekmektedir. Peki, pasaport harç ücretlerini nereye yatırabiliriz? Ve anlaşmalı bankalar hangileridir?

01.06.2010 tarihinden itibaren pasaport türlerinden herhangi birini almak isteyen başvuru sahipleri, Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı bankalar tarafına ücretleri yatırmaları gerekir. Anlaşmalı Banklar arasında neredeyse bütün bankaları bulabilirsiniz. Gelin şimdi sırayla anlaşmalı bankaları inceleyelim.

 1. Aktifbank,
 2. Albaraka Türk,
 3. Alternatif Bank,
 4. Anadolubank,
 5. Arap Türk Bankası,
 6. BurganBank,
 7. Citibank,
 8. DenizBank,
 9. FibaBanka,
 10. Finansbank,
 11. Garanti Bankası,
 12. HSBC Bank,
 13. ICBC Turkey Bank,
 14. ING Bank,
 15. Kuveyt Türk,
 16. Odeabank,
 17. Şekerbank,
 18. C. Ziraat Bankası,
 19. TurkishBank,
 20. Turkland Bank,
 21. Türk Ekonomi Bankası
 22. Türkiye Finans
 23. Türkiye Halk Bankası
 24. Türkiye İş Bankası
 25. Türkiye Vakıflar Bankası
 26. Yapı ve Kredi Bankası
 27. Ziraat Katılım Bankası

Bu arada bildiğiniz gibi son karar ile pasaportun tüm işlemleri 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Pasaport çıkarma, yenileme işlemlerini orada yapmanız gerekiyor. Ve bu aşamaya gelmeden önce yukarıdaki bankaların herhangi birine harç ücretlerini ve defter bedellerini yatırmanız gerekiyor.

Pasaport Harç Bedellerini Yatırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pasaport harcınızı yatırırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi ise makbuzunuzun üzerinde kesinlikle ve kesinlikle isminizi soy isminiz ve T.C kimlik numaranızın anlaşılır olması gerekmektedir. Her banka ile anlaşma sağlanmamıştır. Ancak yukarıdaki bankalar ile anlaşmaları vardır.

Nüfus Müdürlüğüne Pasaport Harç Bedeli Yatırılır mı?

İnsanların kafasını karıştıran sorulardan bir tanesi de nüfus müdürlüğüne harç bedellerinin yatırılıp yatırılmadığıdır. Eski sistemde emniyet müdürlüğünde yatırılırken, yeni sistemde ise sadece anlaşmalı bankalara harç bedellerini yatırabilirsiniz. Harç bedelini yatırmadan Nüfus Müdürlüğüne gittiğiniz takdirde orada yatırmak gibi bir şansınız yoktur. Aksi takdirde en yakın bankaya gidip yatırmanız gerekir. Bu da işlerinizin aksayacağı anlamına gelmektedir. O yüzden pasaport harç bedeli ve defter bedelini yatırdıktan sonra Nüfus Müdürlüğüne gitmenizi tavsiye ederim.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.