ÖSYM GİS Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır - Bilgi Müzesi
arama

ÖSYM GİS Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır

  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

ÖSYM GİS Nedir?

Koordinasyonu sağlamak üzere kurulan sistem sınavların öncesi ve sonrasında oldukça önem taşımaktadır. Görev alan kullanıcıların yanı sıra sınav koordinatörü gibi alanlarda görev alan personeller de kendilerine tahsis edilen kullanıcı adı, şifre ile sisteme giriş yapabilecektir. ÖSYM GİS neler yapılır diyenler için görevli işlemlerini kolaylaştırdığını söylemeliyiz. Pek çok işlem yapılan Görevli İşlemleri Sistemi ekranında sınavların koordine edilmesi de büyük önem taşımaktadır. Kolaylık üreten sistem Türkiye’nin dört bir tarafında gerçekleştirilen sınavların öncesi ve sonrasında işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır.

GİS Menüsü Özellikleri

Personellerin sıkça ziyaret ettiği alan olan GİS giriş ekranında ÖSYM Sınav Koordinatörü sınavın yapıldığı koordinatörlüklerde sınavların düzenlenmesi, uygulanmasında birinci derecede yetki, sorumluluk da taşımaktadır. GİS başvuruları nasıl yapılır sorusuna sistemde yer alan menülerden yapıldığını söylememiz mümkün olacaktır. Görevler ile ilgili raporlar sınavdan sonra 2. İş günü saat 12:00’ a dek GİS aracılığı ile elektronik ortamda ÖSYM Başkanlığına ulaştırılır. Bina Sınav Sorumlusu sınavın görevli olduğu binada, binanın tüm salonlarında Sınav Uygulama Yönergesi’ne uygun şekilde yürütülmesindense birinci derecede sorumluluk taşımaktadır. Bina Sınav Sorumlusu Yardımcısı, Bina Yöneticisiyle koordineli şekilde görevi yürütmektedir.

GİS Hizmetleri Hakkında

Sınav başlama saatinden en az iki saat önce sınav yapılan bina da hazır bulunmak gerekmektedir. ÖSYM GİS menüsü sınav gözetmeni gibi pek çok görevlinin işlemlerini daha kısa sürede çözmek için yer almaktadır. GİS sınav görevleri sistem üzerinden seçilmektedir. ÖSYM GİS sayfası ÖSYM sınavlarında görev almak isteyenler tarafından yeterince tanınmamaktadır. ÖSYM sınavı için gerekli başvurular genellikle her okulun kendi bulunduğu okullarda yapılmaktadır.

GİS Başvuruları Nasıl Olur?

Başvuru yapmak için ise okulun iletişim bilgileri, nüfus cüzdanı, iban numarası, e-mail bilgileri gerekmektedir. Başvuru yapılan alanda da hemen fotoğraf çekimi yapılmaktadır. Başvuru ardından verilen şifreyle sisteme girildikten sonra ilk olarak şifre yenilenmelidir. Şifre ardından sınavlarda görev alınmak isteniliyorsa okul seçimi yapılarak görevlendirme beklenmektedir. Şifre yenilenmemesi durumunda ise sistem problemli olarak çalışır denilebilir.

Şifre Unutulunca Ne Yapılmalıdır?

Her okul değişikliği durumunda ise görev pasif hale gelmektedir. Şifreyi unutma durumunda ise ekranda Şifremi unuttum sekmesine tıklansa bile hiçbir mail gelmemektedir. Sınav araları uzun olup şifreyi unutma durumu ise muhtemeldir. Bu sebeple şifrelerin mutlaka hatırlanacak ve görülecek alanlara not edilmesi gerekli olmaktadır. Sistem sayesinde bilgilere erişmek de kısa sürede mümkün hale gelecektir. ÖSYM GİS sınav ücretleri ise sınavlara göre değişkenlik göstermektedir. Her sınavın ücreti aynı olmamaktadır. ÖSYM sınavlarında görev almak isteyen idareci, öğretmen, hizmetliler de sisteme eklenecektir. Alınan şifrelerle sisteme giriş yaparak görev yeri tercihinde bulunacaklardır. Görev tercihleri ise herkes tarafından sistem üzerinde bireysel olarak yapılmaktadır. Görev almak isteyenlerin GİS sitesine girerek başvuru yapmaları gerekmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.