Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödemesi Nasıl Yapılır - Bilgi Müzesi
arama

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödemesi Nasıl Yapılır

  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Motorlu Taşıtlar Vergisi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfası üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi anlaşmalı bankalar aracılığıyla 3 taksit halinde de ödenebilmektedir.

Mtv Ödeme Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi ile ilgili elektronik ortamda ödeme yapılabilecek birçok seçenek bulunmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme seçenekleri şu şekildedir:

  • Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyet kaydınızın bulunduğu tüm tahsile yetkili Vergi Dairesi Müdürlükleri aracılığıyla ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapmanın bir diğer yolu da ilgili bankalardır. İlgili banka şubeleri veya internet bankacılığı sistemini kullanarak verginizi ödeyebilirsiniz.
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapmanı bir diğer yolu ise Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfasıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfasına gib.gov.tr adresi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından Borç Sorgulama ve Ödeme bölümünü ziyaret edip saat 02:00-22:00 saatleri arasında giriş yaparak banka kartı veya kredi kartıyla ödemelerinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı mobil uygulaması üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapabilirsiniz.

Bankalar aracılığıyla vergi ödemesi yapacak olan kişiler 3 taksit halinde Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi gerçekleştirebilmektedir. Bazı bankalar ek taksit imkanı sunmakta ve araç sahipleri taksitli bir şekilde vergilerini ödeme imkanı bulmaktadır.

Mtv Hesaplama Hakkında Bilgi

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’na eklenen yeni hükümlere göre araç teslimi, ilk iktisabı ve ithalinde hesaplanması gereken Özel Tüketim Vergisi hariç Katma Değer Vergisi’ni oluşturan tüm değerler taşıt değeri olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca otomobil, arazi aracı ve kaptıkaçtı gibi araçların vergilendirme usullerinde değişikliğe gidilmiştir. Bu araçların vergileri hesaplanırken taşıt değeri vergilendirme ölçütlerine eklenmelidir. Bu araçlarda uygulanacak olan Motorlu Taşıtlar Vergisi oranı 1300 cc altı araçlarda %15, 1300 cc üstü araçlarda ise %25 oranındadır. Ancak araç kayıtları 31 Aralık’tan önce gerçekleştirildiyse eski sisteme göre vergi alınmaktadır. 2018 yılından sonra sisteme kaydedilen araçlarda taşıt değeri çok önemlidir.

Mtv Borç Sorgulama Hakkında Bilgi

Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemek isteyen pek çok kişi borç sorgulaması yapmak için ne yapacağını araştırmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sayfasına giriş yapılmalıdır. Ardından sitenin üst menüsünde yer alan E-İşlemler menüsünü ziyaret edip Borç Sorgulama ve Ödeme sekmesini tıklamanız gerekir. Buradan Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Sorgulama ve Ödeme ekranına tıklamanız halinde karşınıza yeni bir ekran açılacaktır. Ekrana gelen yeni pencere TC kimlik numarası, doğum günü, annenizin evlenmeden önceki soyadının 1 ve 2. harfi istenmektedir. Bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz halinde sisteme giriş yapabilirsiniz. Gerekli bilgiler girilmesi halinde borç miktarı ekrana düşmektedir. Ekran üzerinden online olarak ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.