Mebbis Nedir, Nasıl Çalışır - Bilgi Müzesi
arama

Mebbis Nedir, Nasıl Çalışır

Günümüzde her işe yarayan, hayatımızı kolaylaştıran bilgisayar teknolojisinin ve internet iletişiminin eğitim mecrasına etkisi saymakla bitmiyor. Öncelikle internetin kendisi, eğer doğru kullanılabilirse sonsuz bir bilgi kaynağı halini aldı.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Teknolojinin Eğitime Katkısı; Mebbis Nedir?

Günümüzde her işe yarayan, hayatımızı kolaylaştıran bilgisayar teknolojisinin ve internet iletişiminin eğitim mecrasına etkisi saymakla bitmiyor. Öncelikle internetin kendisi, eğer doğru kullanılabilirse sonsuz bir bilgi kaynağı halini aldı. Saniyeler içinde dünyanın öbür ucundaki bir bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

İnternetin Hayat Kolaylaştıran Hizmeti

Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim işleri okulundan öğretmen atamasına, öğrencisinden sınav sonuçlarına kadar bütün işler Milli Eğitim Bakanlığı bünyesi altında, tek elden yürütülür. Olması gereken de budur, merkezi yapılanma böylece işleyişte kolaylık sağlar. Kısa adı MEB olan Milli Eğitim Bakanlığı teknolojiden faydalanmış, öğretmenlerin işlerini kolaylaştırmak için gene kendi bünyesinde bir iletişim ağı kurmuştur ki bu da bir bilgi sistemi demektir. Hepsi bir araya geldiğinde de ortaya kısaca MEBBİS diye bilinen Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri uygulaması çıkmıştır. Mebbis nedir sorusunun cevabı internetin kendi içinden gelmektedir.

Sistem öncelikle öğretmenlerin işlerini kolaylaştırmayı hedeflemektedir ve kullanımı öğretmenler tarafından zorunlu olan bazı parçaları (modülleri) vardır. Örneğin faaliyet modülü, e-mezun modülü, yönetici modülü, e-burs modülü gibi uygulamalar eğitim mecrasında görevli olan herkesin elektronik ortamda işlem yapabilmesini sağlar. Bu alanda çalışan herkesin özlük hakları da sistemde kayıtlıdır. Sistem e-okul, e-akademi, Açık Öğretim, e-yurt, Halk Eğitim gibi dallar üzerinden yürür. Mebbis nasıl çalışıyor dendiği zaman akla yoğun ve ayrıntılı olarak özel bir amaç için tasarlanmış bilgisayar programının çalışması akla gelmelidir.

Mebbis Girişleri

Konu ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan biri MEBBİS’e nasıl giriş yapılır şeklindedir. Bu sistem için diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi kendiniz bir şifre belirleyemezsiniz. Kullanıcı adı ve şifre gibi sistem girişini sağlayacak veriler okul müdürlükleri tarafından kullanıcıya verilmektedir. Sisteme normal site adresi gibi giriş yapılır. (membis.meb.gov.tr) Bu sırada açılan sayfadaki adres kısmında sitenin ana sayfasını tam görmeden herhangi bir şifre veya kullanıcı adı girişi yapmayın. Zaten şu anda MEB yardım masası uygulaması size işleyişte yardımcı olacaktır.

MEBBİS, internetin sadece eğlence, beğeni alma ya da boşa vakit geçirme yeri olmadığını kanıtlayan uygulamalarından biridir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.