Ludwig van Beethoven Kimdir - Bilgi Müzesi
arama

Ludwig van Beethoven Kimdir

Ludwig van Beethoven; gelmiş geçmiş en başarılı, kendine has bir tarzı ve kişiliği bulunan 19 YY’a klasik müziği bir motif gibi işleyen, müziği tabiri caiz ise yaşayan, yaşamak için gerekli, damarında akan kan olarak tasvir eden büyük sanatçı. Ayrıntılı inceleyelim bakalım kimdir kendileri?
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Ludwig van Beethoven; gelmiş geçmiş en başarılı, kendine has bir tarzı ve kişiliği bulunan 19 YY’a klasik müziği bir motif gibi işleyen, müziği tabiri caiz ise yaşayan, yaşamak için gerekli, damarında akan kan olarak tasvir eden büyük sanatçı. Ayrıntılı inceleyelim bakalım kimdir kendileri?

1770 yılında Almanya’nın Bonn şehrinde doğan Beethoven, alkolik bir babanın oğludur. Annesi Rengi hastası 3 kardeşi sağır, 2’si kör ve 1’i zeka özürlüdür. Tüm bunlara rağmen 9. çocuğu olan Beethoven’ ı dünyaya getirir. Adı da Ludwig van Beethoven‘ dur. Saray müzisyeni olan babası Beethoven’a zorla piyano çaldırmayı öğretmiştir. Ne kadar isteksiz ve zorlanarak çalmayı öğrense de bu isteksiz şekilde öğrendiği piyano hayatı boyunca onun dostu, konuştuğu yegane arkadaşı,geçinmesi için kilisede müzik çalarak para kazanma aracı ve hatta sağırlığında bile hisleriyle tuşlarına hayat verip 9. Senfoniyi oluşturacağından habersizdi.

Mozart, Beethoven, Franz Schubert ve daha fazla müzisyen başka şehir ve ülkelerde doğsalar da kendilerini viyana üzerinden dünyaya duyurmuşlar. Çünkü viyana o dönemde sanatla müzik ile aydınlanma yaşıyordu. O dönem de gelen turistlerin çoğu opera ve müzik dallarına ilgi duyduklarından parlamaları olağandı.

Beethoven’ın Viyana şehrinde dolaşmadığı yer kalmamış ve devamlı olarak ev değiştirmiş. Bu yüzdendir ki çarşıda gezerken binaların ve cafelerin üzerinde küçük tabelalar ile “Beethoven bu evde yaşamıştır” yada “Beethoven burada kahve içmiştir” diye yazılar görürsünüz. Viyana’da yaşadığı 50 yıl boyunca 83 ev değiştirdiği ve birazda bunun sebebinin geçimsiz olmasından kaynaklandığı söylenir.

Belli bir süre sonra Beethoven işitme zorluğu yaşamaya başlar, sesleri duymakta güçleşir ve dahada hırçınlaşır. Sonrasında tamamen sağırlaşan Beethoven sadece bir deftere yazarak anlaşmayı kabul etmiş; 9. Senfoni yi sağır olarak bestelemiş ve hiç duyamamıştır. Müziğine ilham olması açısından oturduğu bölgede 2-3 saat süren yürüyüşlere çıkan Beethoven şimdilerde uzun uzun yürüdüğü, adımlarıyla notalarla konuşan adamın yürüdüğü o yol Beethoven yolu olarak bilinmektedir.

Büyük müzik dehası Mozart; kendisi hakkından çarpıcı bir tespitte bulunmuş ve şu sözler ile övmüştür Beethoven’i; Bu çocuğa iyi bakın, bir gün tüm Dünya onu tanıyacak. O dönem de kısa da olsa tanıma fırsatını yakalayan Mozart Beethoven ı bu cümleyle överken, ne kadar haklı olduğunu günümüzde de karşılığını bulduğunu görüyoruz.
Beethoven bir çok kadına aşk duymuş olsa da evlenmemiştir. Fakat evliliğe en yakın hissettiği kadın tam olarak bilinmese de Frankfurtlu bir tüccarın karısı olan Antonie Brentano olduğu sanılmaktadır.

Beethoven ölmeden önce hem maddi hem de hastalıklarla uğraşmıştır. 1821 yılında karaciğer rahatsızlığı başlamış ve 1826 yılına kadar hastalığı devam etmiştir. Hastalığının son dönemlerinde yataktan çıkamayacak kadar duruma düşmüştür. Çoğu kaynakta hala Ludwig van Beethoven‘ ın tam olarak ölüm sebebi yazılmaz iken genel olarak söylenen siroz hastalığından ölmüş olmasıdır.

Beethoven 26 Mart 1827 yılında hayatını kaybetmiş ve bilerce insan tarafından uğurlanmıştır. Yaklaşık 30.000 kişinin cenazesine katıldığı yazılmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.