KYK Burs Nasıl Alınır, Ne Kadar - Bilgi Müzesi
arama

KYK Burs Nasıl Alınır, Ne Kadar

  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

KYK Bursları Üniversite Öğrencileri İçin Küçük Destektir

KYK bursları diye tanımlanan konu Kredi Yurtlar Kurumu’nun üniversite öğrencileri (lisans, önlisans ve yüksek lisans gruplarını kapsar) için verdiği, öğrencilerin aldıkları zaman nispeten ferahlayıp güzel bir yemek yedikleri ve sinemaya gittikleri, aylık verilen ama çoğunlukla birkaç günde biten para desteğidir. Mezun olup resmi bir işe girdikleri zaman geri ödemesi başlar. 2018 yılına ait burslar Ocak ayının altıncı gününden itibaren Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla ödenmeye başlanmıştır. Her ayın 6 ile 10. günleri arası burs almaya hak kazanmış öğrenciler hesaplarında para olduğunu görüp sevinirler.

 O Meşhur Bursun Miktarları

Bu yıl için lisans ve önlisans öğrencileri KYK bursu ne kadar sorusunun yanıtı olarak ayda 470 liralık bir meblağ alıyorlar. Yüksek lisans öğrencileri 940 lira, doktora öğrencileri ise 1410 liralık bir devlet desteğine sahipler. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında öncelikli olarak burs alan öğrenciler de vardır. Örneğin şehit ve gazi çocukları tamamen önceliklidir. Açık Öğretim’de ise burs sadece bu çeşit önceliğe sahip öğrencilere verilmektedir.

KYK kredi başvuruları genelde üniversite kayıtları ile aynı dönemde yapılıyor ve onaylananlar da yılbaşı itibariyle burslarını almaya başlıyorlar. İnternet burada da faydasını gösteriyor. Şimdiki üniversite öğrencilerinin anne ve babaları burs başvuru sonuçları için postacının yolunu gözlerken günümüzün üniversite öğrencileri KYK kredi başvuru yapmayı veya KYK burs sonuçları nasıl öğrenilir gibi konuları dakikalar içinde online işlemlerle halledebiliyorlar.

Bursu Kesilmesi veya Geri Ödemesi

Bursun devamı için temel kriter öğrencinin eğitim hayatında başarılı olmasıdır. Diğer kesilme hususları tahmin edebileceği gibidir; Okuldan atılma, kesinleşen hapis cezaları, öğretime en az bir yıl ara verme, kurum yurtlarından çıkarılma gibi nedenlerin oluştuğu tespit edilirse KYK bursu kesilir ve ödenen rakam KYK kredi alacağına dönüştürülür. Artık bu öğrencinin kamuya ödemesi gereken bir borçtur. Normal biçimde mezun olur ve eskilerin deyimiyle aylığa geçerseniz de bu borcu aylık taksitler halinde geri ödersiniz. Bu kez KYK borç sorgulama tıklanacak yerdir. Ayın son işi günü borcun ödeme günüdür ve bunu o aşamaya gelmiş olanlar asla unutmazlar.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.