KBS (Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi) Nedir - Bilgi Müzesi
arama

KBS (Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi) Nedir

  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

KBS Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin görevlerinden biri kamu hizmetlerinin gerçekleştirilebilmesi için yeterli, sürekli gelir kaynaklarına ihtiyaç duyulması, kaynakların etkin, ekonomik, verimli şekilde kullanılması zorunluluğundan, bilgiye hızlı şekilde ulaşmayı ihtiyaç haline getirmiştir. Bakanlık tarafından bilgi teknolojileri kullanılarak Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi yani KBS projesi çalışmalarına başlanmıştır. KBS giriş nasıl yapılır sorusuna sistem aracılığı ile mümkün olduğunu söylememiz mümkün olmaktadır. Son sistem olarak üretilen KBS projesi sayesinde muhasebe ve harcama birimlerinin mali işlemlerini otomasyon sisteminde toplama sayesinde harcamayı garanti harcama birimleri ile ödemeyi yerine getiren muhasebe birimleri arasında da hızlı, güvenli, elektronik ortamda bilgi akışının hızlanması da etkili şekilde sağlanmıştır.

KBS Uygulamaları Nelerdir?

Kamu Mali Yönetimine destek sağlayacak pek çok farklı uygulama da geliştirilmiştir. KBS sayesinde de harcama birimleri ile muhasebe birimleri arasında veri transferinde kağıt kullanımı en az seviyeye indirilecektir. KBS nasıl çalışır diyenler için pek çok uygulamanın sistemde yer aldığını söylemeliyiz. Harcama sürecinde kullanılan, elektronik ortama taşınması, takibi, denetime elverişli olarak muhafaza edilmesi mümkün olan belgelere ilişkin uygulamaların hepsinde, ülkenin her yerinde birlik sağlanacaktır. Harcama sürecinin bütçe aşamasından başlayarak ödenek, tahakkuk, muhasebe, harcama, raporlama, kesin hesaba kadar tüm aşamalar izlenerek etkili şekilde yönetilebilir.

KBS Kullanıcı Kitlesi

İç kontrol yardımı ile elektronik denetime elverişli, güvenli, hızlı bir ortamda işleyen yapı kurulabilecektir. Harcama yönetimi, personel işlemleri, taşınır işlemleri, mali istatistikler de sistemde yer alan menüler arasında yer almaktadır. Bilgi sisteminde alt sistemler olarak geliştirilen uygulamalarsa 60.000 çeşitli harcama biriminde değişik rollerde yaklaşık olarak 200.000 kişi tarafından da kullanılmaktadır.

KBS Hakkında Genel Bilgiler

Genel Bütçeli İdarelerde çalışan yaklaşık 1,8 milyon memurun maaşlarının hesaplanması, bordro, ödeme emirleri belgelerinin otomatik şekilde oluşturulması, bordrolar oluşturulduktan sonra ödeme emri eklerine bağlanmadan e-denetim kapsamında Sayıştay Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezi’ne elektronik ortamda aktarılması işlemleri de gerçekleştirilmektedir. KBS bilgilerimi nerden görebilirim diyenlere ise sistem üzerinden maaş ve çalışmaya dair tüm bilgileri görebileceklerini iletmemiz gerekmektedir. Memurlar Kamu Elektronik Bordro Sistemi kısa adıyla e-Bordro Sistemi üzerinden de her ay maaş bordrolarını alabilmektedir.

KBS Kullanıcı İstatistikleri

Genel Müdürlük, Başkanlık olarak teşkilatlanan tüm Kamu Kurum Kuruluşlarında memur, kadro karşılığı sözleşmeli, geçici personel, işçi olarak çalışan yaklaşık olarak 2,5 milyon personelin ek dersleri, maaşları, fazla çalışma ücretleri, eğitim öğretim dönemine hazırlık ödenekleri gibi işlemler de sistemsel olarak her ay düzenli şekilde sistemde yapılmaktadır. KBS çalışma sisteminde pek çok bilgiye aynı anda erişmek de mümkün olmaktadır. KBS girişi ile tüm bilgileri görmek mümkün olmaktadır. Vekalet işlemleri, ek ders ödemeleri, fazla çalışma ödemeleri, sosyal haklar, ödül ve ikramiyeler, diğer ödemeler gibi menülerde sistemde yer almaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.