Kamu Bankalarından ‘İŞE DEVAM’ Kredisi - Bilgi Müzesi
arama

Kamu Bankalarından ‘İŞE DEVAM’ Kredisi

  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Ülkemizde de etkisini gösteren koronavirüs pandemisinin yayılmasını yavaşlatmak için alınan önlemlerden küresel olarak etkilenmekteyiz. Özellikle sosyal uzaklaşma ve evinde kalma emirlerine uymak ekonomik koşullar göz önüne alındığında zorlayıcı olabiliyor.

Salgının kontrol altına alınma önlemlerinin neden olduğu ani ekonomik değişiklikler, nakit akışlarının düşmesi ve sıkı finansman koşulları kredi değerliliğine bağlı olduğundan dünya çapındaki borçlulara yoğun kredi baskısı getiriyor.

Johns Hopkins’teki gibi tıp uzmanlarının söylemlerini baz alarak; salgının ilerlemesi hakkında ilk ortaya çıkan ülke Çin’de dengelenmiş gibi görünüyor.  Yani bu ülke ekonomisine en büyük zarar muhtemelen ilk çeyrekte olacak, ikinci çeyrekte istikrar ve yılın ikinci yarısında önemli bir toparlanma olacaktır.

Ülkemizde ise ekonomik olarak salgının etkisini hafifletmek adına hafta başı destek paketini kamu katılım bankaları hayata geçirdi.  Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank ile kamu katılım bankaları Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım, özellikle salgın sebebi ile sekteye uğrayan  şirketlerin işletme sermayesi ihtiyaçları için ‘İşe Devam Kredi Desteği’ni hayata geçirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, virüsle mücadele kapsamında alınan ‘İşe Devam Desteği’ne ilişkin umut verici tespitlerde bulundu. “Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında başlatılan kredi desteği; kamu bankalarımız ve katılım finans kuruluşlarımızla; tüm sektörlerimiz, tüm firmalarımız için İş’e Devam Destek kredisinden bahsetti. Sn. Albayrak, Hazine destekli KGF kefaleti sağlanan bu destek için şart istihdamın korunmasıdır.”dedi.

İşe Devam Kredi Destek Kredisine Kimler Başvuruda Bulunabilir ?

  • Kredi için tüm firmalar başvuruda bulunabilir.
  • İşçi çıkarmamak şartı ile %7,5 faiz ile en fazla 100 milyon liraya kadar faiz kullanabilecektir.
  • Ön koşul olarak 2020 yılı şubat ayı sonu itibariyle kayıtlı çalışan sayısını azaltmayan, yani işçi çıkarmayan  firmalar kredi desteğinden yararlanabilir.
  • Teminat eksiği bulunan firmaların krediye erişimi için KGF kefaleti de sağlanabilecektir.

İşe Devam Kredi Destek Kredisi Detayları Nelerdir?

Tüm firmaların başvuruda bulunabileceği krediye 36 ay anapara ve faiz ödemesiz kullandırma avantajı var.

Şirketlerin işletme sermayesi ihtiyacını karşılamak için 3 kamu bankasının sağladığı İşe Devam Kredi Desteği birçok firma için kurtarıcı olacağa benziyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.