İMEİ Sorgulama ve Öğrenme - Bilgi Müzesi
arama

İMEİ Sorgulama ve Öğrenme

Vazgeçilmezlerimiz arasında hangi eşyalarınızın olduğu sorusuna birçok kişinin cep telefonu cevabını vereceğini tahmin etmek zor değildir. Bu yüzden de hayatımızın önemli parçaları arasında yer alan cep telefonlarımızın aslında son derece dikkat edilmesi gereken bir özelliği bulunmaktadır.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Vazgeçilmezlerimiz arasında hangi eşyalarınızın olduğu sorusuna birçok kişinin cep telefonu cevabını vereceğini tahmin etmek zor değildir. Bu yüzden de hayatımızın önemli parçaları arasında yer alan cep telefonlarımızın aslında son derece dikkat edilmesi gereken bir özelliği bulunmaktadır. Kullanmakta olduğunuz cep telefonlarının kaçak olup olmadığını öğrenmek için İMEİ sorgulaması yaparak aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Bu yüzden sizlere İMEİ sorgulaması yaparken izlemeniz gereken yollar hakkında bilgi verelim.

İMEİ numarası nasıl öğrenilir?

Kullanmakta olduğunuz cep telefonlarının aynı kimlik numaralarımız gibi kendilerine özel numaraları bulunmaktadır. Bu numaralar da İMEİ olarak geçtiğinden dolayı İMEİ sorgulaması yaparak sizlerde cep telefonlarınızda bulunan bu numaraların gerçek olup olmadığını sorgulama şansını bulmuş olursunuz. Bunun için yapmanız gereken kullanmakta olduğunuz cep telefonlarınız üzerinden arama bölümüne giriş yaparak “*#06#” işaretlerini ve rakamlarını tuşlayarak karşınıza çıkan rakamları bir yere yazmanız gerekmektedir. Cep telefonlarınızın kimlik numarası olarak geçen bu numara ile sorgulama işlemi yaparak cep telefonunuzun kaçak mı, yoksa orijinal mi olduğuna bakabilirsiniz. İMEİ numarası olarak geçen bu numaranın 15 haneden oluştuğunu ve sadece rakamlardan ibaret olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz.

İMEİ sorgulama nasıl yapılır?

İMEİ numarasının sorgulamasını yapmak için en kolay yolun E-devlet sistemi üzerinden yapılacağını sizlere belirtmek istiyoruz. E-devlet kapısında yer alan Bilişim Teknolojileri Kurumu içerisinden İMEİ sorgulamasını kolay bir şekilde yaparak, cep telefonlarınızın kaçak olup olmadığına veya İMEİ numaralarının kopyalanıp kopyalanmadığına dair bütün bilgileri buradan bulabilirsiniz.

Bunu isterseniz bilgisayarlarınız üzerinden, isterseniz de cep telefonlarınızdan BTK’nın resmi sitesine giriş yaparak öğrenme şansınız bulunmaktadır. İMEİ sorgulamasını yapmak için girmiş olduğunuz resmi web sitesi üzerinde cep telefonlarınızdan öğrenmiş olduğunuz İMEİ numarasını sistem üzerine yazmanız gerekmektedir. Sisteme girdikten hemen sonra karşınıza çıkan menü içerisinde yer alan karakterler bölümünde sizlere belirli bir karakter seçenekleri sunulmaktadır. Buradan da bu mesajları yazarak kısa süre içerisinde cep telefonlarınızın İMEİ sorgulamasını yapma şansını bulmuş olacaksınız.

İMEİ numarasının doğru girilmesinden hemen sonra sizlere 2. Aşama olan sorgulama ekranı veya sorgulama sonucu hakkında sizlere bilgi verilecektir. Genellikle 1 dakika içerisinde sonuçlanan bu durum karşısında cep telefonlarınızda kullanılan İMEİ numarasının orijinal olup olmadığı konusunda net bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

İMEİ sorgulaması için E-devlet şifresi gerekli mi?

E-devlet sistemi üzerinden öğrenme şansınızın olduğu İMEİ numarasının sorgulamasını yapmak için herhangi bir şekilde şifrenin bulunmasına gerek yoktur. Bu yüzden de internet üzerinden E-devlet sisteminden BTK’nın sayfasına giriş yapmanız durumunda İMEİ sorgulamasını rahatlıkla öğrenme şansınız bulunmaktadır. İMEİ numarası hakkında herhangi bir sorun yaşıyorsanız cep telefonunu almış olduğunuz yere giderek bu konuda hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Eğer ikinci el bir cep telefonu ise bu konuda yapmanız gereken telefoncuya giderek İMEİ sorgulamasını orada yaptırmak olacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.