Hedy Lamarr Kimdir - Bilgi Müzesi
arama

Hedy Lamarr Kimdir

Hem oyuncu hem mucit. Aklınızda meraka sebebiyet veren Hedy Lamarr kimdir sizin için araştırdık. Film dünyasının güzel cesur kadınlarından biri olan Lamarr birçok filmde çıplak görünen ilk kadın oyuncudur.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Hem oyuncu hem mucit. Aklınızda meraka sebebiyet veren Hedy Lamarr kimdir sizin için araştırdık. Film dünyasının güzel cesur kadınlarından biri olan Lamarr birçok filmde çıplak görünen ilk kadın oyuncudur. Şaşıracaksınız aynı zaman da günümüzde hayatımızın vazgeçilmezi adeta bir uzvumuz gibi olan Wİ-Fİ teknolojisinin de ilk mucididir. Sanıyorum ki mucitliği film oyunculuğunun önüne geçti gözünüzde. Evet kesinlikle öyle olmalı.. şimdi daha da yakından tanıma zamanı. Bakalım ve merakımızı giderelim.

Avusturya’da varlıklı, yüksek eğitimli bir Yahudi ailenin kızı. Gerçek adı Hedwig Kiesler. Olağanüstü güzelliğiyle filmcilerin dikkatini çekti. Bir silah tüccarıyla mutsuz bir evlilikten, Viyana’dan Londra’ya, oradan ABD’e kaçan gözü pek, kararlı bir kadın. Hayatını böyle olumsuz, batak bir halden en parlak günlere hızla yol alan güçlü bir kadın olmaya hazırlanıyordu.

Tabii ki dünyaca güzel kadınların zeki olamayacağı kanısı halen kanıksanmış durumdayken Lamarr’ın o muhteşem güzelliğinin ardındaki zeki,akıllı, bilime ve teknolojiye merakını asla görmemiş,ilgilenmemişlerdi bile. Oyunculuğu ile başlayalım;

Avusturya’da 1913’te dünyaya gelen Lamarr, oyunculuğa çocuk yaştayken başladı. Hedy Lamarr çok sayıda popüler filmde rol almış olmakla birlikte, bunların başlıcaları arasında 1938 yapımı Charles Boyer ile birlikte başrollerini paylaştığı Algiers filmi, 1940 yapımı Spencer Tracy ile başrolünü paylaştığı I Take This Woman filmi , 1940 yapımı Clark Gable ile başrolünü paylaştığı Comrade X filmi, 1941 yapımı başrolünü James Stewart ile paylaştığı Come Live With Me filmi, 1941 yapımı başrolünü Robert Young ile paylaştığı H.M. Pulham, Esq. filmi ve 1949 yapımı Victor Mature ile birlikte rol aldığı Samson and Delilah filmi yer almaktadır. 1933 yılında (dahil) Gustav Machaty’nin yönetmenliğini yaptığı Ecstasy isimli filmdeki çıplaklığı ile tartışma konusu oldu ve eşinden ayrılarak gizlice Paris’e kaçtı. Buradayken MGM’in başkanı Louis B. Mayer ile görüştü ve kendisine Hollywood’da film sözleşmesi teklif edildi. Lamarr 1930’un başlarından, 1950’lerin sonlarına kadar rol aldığı filmler ile bir yıldız haline geldi. Güzelliği ile dikkat çeken lamarr filmelrin aranan gözde isimi ve kaliteli oyuncu adaylarındandı. Sadece güzel bir kadın olarak değil, aynı zaman da bilime teknolojiye de önemli katkıları bulunan önemli bir isim.

Lamarr hayatı boyunca bilime teknolojik çalışamalara çok ilgili bir kadındı. Ayrıca 2. Dünya savaşında müttefiklerine yardımcı olmak en büyük isteği idi.

Savaşta ABD ile İngiltere arasında okyanustan yapılan 3,500 millik deniz nakliyatına Nazi denizaltıları musallat olmuştu. Askeri yardımın İngiltere’ye varmasını engelliyorlardı. Savaş boyunca sadece Kuzey Atlantik’te 14 milyon ton yükü torpillediler. En az 75 bin kişi sadece o bölgede öldü. ABD donanmasının torpilleri etkin olamıyordu. Naziler, torpillerin radyo frekansını hemen saptıyor, torpilin yönünü değiştiriyordu. Ve bu durumdayken güzeller güzeli Lamarr akıl edilemeyeni akıl edip, güzelliğin yanında zekasını da ortaya çıkaracaktı.

Öyle bir torpil sistemi yapalım ki frekansı pek hızlı değişse, frekansı saptamak mümkün olmasa… Edison’un rakibi Tesla’nın 1898’de telsiz bir sistemle yönetilen torpidobot patenti var. Lamarr silah tüccarı olan eşiyle katıldığı bir iş yemeğinde konuşulanlardan yola çıkarak bu yönde bir fikir gelişti.

Tanıştığı George Antheil; 1924’te Ballet Mécanique adlı sahne performansı için 16 konser piyanosunu, zil, gong, davul ve bir de uçak pervanesiyle robotik bir düzenlemeyle senkronize etmişti. Bir bakıma Hedy’nin “frekans atlatma” fikrini sahnede uygulamıştı. Böylece, ikisi arasında bir işbirliği başladı.yani; yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ettiler. ABD Donanması 1960’lara kadar bu teknoljiyi benimsemedi ancak günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleri Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerine dahil edilmiştir.

Dönemin şartlarına göre oldukça karmaşık olan burum neticesinde frekans hoplatma sistemi 11 Ağustos 1942’de patent aldı. Donanma, patente baktı, baktı, nasıl geliştireceğini anlamadı. Ve maalesef ki bu icat rafa katlı. Fakat sonrasında silikon vadisinin 1957’de transistör “icat” edilince durum değişecekti. Ama bu süre zarfında lamarr yine eski işine dönüp film yıldızı olmaya devam etti.

Teknoloji dünyasında aradığını bulamamıştı Hedy Lamarr ve hayat onu güzelliği ile para kazanmaya itmişti.
Trajik bir durumdur ki böylesine hayati öneme sahip bir icatta baş rolü üstlenen Lamarr maalesef ki icadından para kazanamamış ve 2000 de Florida’daki mütevazi evinde hayatını kaybetmiştir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.