Hastane Randevu Sistemi - Bilgi Müzesi
arama

Hastane Randevu Sistemi

  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Hastane Randevu Sistemi’nin Popülerliği

Ülkemizde sağlık güvencesine sahip bütün vatandaşlar için yaratılmış kavramlardan birisi de MHRS olarak bilinen Merkezi Hekim Randevu Sistemidir. Özellikle emeklilerin unutmadığı bir numarayı da işin içine katarak anlatılmak isteneni Hastane Randevu Sistemi haline de getirmiş bulunmaktayız ki bu büyülü numara 182’dir. Hangi yaşta olursa olsun sağlık güvencesi altına girmiş bütün TC vatandaşları devlet hastanelerinden randevu almak hakkına sahiptirler.

Nüfus Yoğunluğu Sorun Yaratıyor

Ve işte sorun burada başlamaktadır. Telefonla doktor randevusu alma olarak da söylenen bu uygulamaya şu veya bu şekilde alışılmıştır. (Bu konuda 182’den cevap veren operatörlerin hakkını teslim etmek gerek.) Fakat ülkemizdeki nüfusa bağlı olarak sağlık hizmetlerinde o kadar büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır ki telefonla hastane randevusu nasıl alınır sorusu artık hangi güne randevu alabildin şekline dönüşmüştür.

Online Sağlık Randevuları

Telefon iletişimi yoluyla alınan sağlık randevularını aynı zamanda e-nabız sitesi üzerinden de alabilirsiniz. Bu mecra telefona oranla nispeten daha az kullanılır. Almak istediğiniz tarihten birkaç gün öncesi bu siteye girip vatandaşlık numaranızı kullanarak randevu talep edebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu uygulamada tıbbi geçmişiniz de görüntülenmektedir, örneğin eski raporlarınızı görebilirsiniz. Böylece doktora ayrıntılı bir tıbbi özgeçmiş verilebilir. Kişisel sağlık bilgileri sitesi diyebilirsiniz fakat e-nabız çoğunlukla hastane randevu sistemi nedir sorusunun yanıt seçenekleri içinde yer alır. Yazının başında belirtildiği gibi gene emeklilerin iyi bildiği bir sitedir. Büyükanne ve büyükbabalar sık sık hadi bana randevu al talebiyle torunlarını bu siteye yöneltirler.

MHRS Sağlık Hizmetlerine Nispeten Kalite Getirmiştir

İster telefonla isterse internet üzerinden, nasıl ulaşılırsa ulaşılsın MHRS çok kullanılan bir uygulamadır ve sağlık sorunlarına getirilmeye çalışan bir çözümdür. Çünkü o büyükanne ve büyükbabalar gençliklerinde hastane kapılarında çok beklediler, doktora ulaşabilmek için hastanelerdeki odacı ve hastabakıcılarla çok mücadele ettiler. Şimdi onların MHRS’de öncelikleri de var. 65 yaş üstü randevular sıraya bakılmaksızın muayeneye önce alınıyorlar. Olması gereken de budur.

Hastanelerimizin hala çözülmesi gereken pek çok sorunu var. Ama randevu almanın talep çokluğuna karşın aksamadan yürüdüğünü kesinlikle söyleyebiliriz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.