George Boole Kimdir - Bilgi Müzesi
arama

George Boole Kimdir

Dijital çağın temellerini atmış olan George Boole, tüm insanlık tarafından “bilgisayar bilimin babası” olarak kabul edildi. İngiltere’de tarihler 2 Kasım 1815’i gösterdiğinde dünyaya gözlerini açan George Boole, Mary Ann ve Joyce çiftinin oğludur.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Dijital çağın temellerini atmış olan George Boole, tüm insanlık tarafından “bilgisayar bilimin babası” olarak kabul edildi. İngiltere’de tarihler 2 Kasım 1815’i gösterdiğinde dünyaya gözlerini açan George Boole, Mary Ann ve Joyce çiftinin oğludur. Boole, zamanla babasından almış olduğu engin bilgilerle kendisini dijital sistemler konusunda
daha da fazla geliştirmeye başlamıştır. Yalnızca matematik dalında değil, optik cihazların yapımına da ilgi duyarak çalışmalar yapan George Boole, tüm dünyanın yakın tarihte tanıdığı isimlerin başında yer almaktadır.

12 yaşına geldiğinde George boole Latince dile merak salıp lantincesini geliştime kararı almıştır. Bunun için Horace nin bir şiirini tercüme etmiş babası bunu başarılı bulup yayınlatma kararı almıştır. Akademik çalışmalarına dur durak demeden devam eden George Boole, 16 yaşında iken asistan öğretmen olmuştur. Yabancı dillere karşı her daim ilgisi devam etmiş ve kendisini sürekli olarak geliştirmiştir. 20 yaşına geldiği sırada ise George Boole, ilk defa kendi özel okulunu açmıştır. George Boole, 1847 yılında “Mantığın Matematik Analizi” adlı çalışmalarını da kusursuz şekilde yürütmüştür. Matematik alanında çığır açan bir eser olma başarısını göstermiştir. Ve matematik üzerine yazacağı ilk makalesi için yoğun süren çalışmalarını tamamlamıştır.  Boole okulunu bir yandan devam ettirirken diğer yandan da Cambridge Matematik Dergisinde yazı yazmaya başladı. Matematik ile ilgili olarak denklem çözümlerinden, matematik ile ilgili daha pek çok uygulamaları içeren yazıları yazarak yayınlattı. Cambridge Matematik Dergisinde yapmış olduğu bu önemli çalışmalar kendisinin daha fazla tanınmasına önemli derecede yardımcı olmuştur.

GEORGE BOOLE’NİN ESERLERİ

George, iki önemli yapıtıyla tanınan en ünlü filozofların başında yer almıştır. Bu yapıtları söylemek gerekirse, ilk olarak Mantığın matematiksel çözümlemesi (Düşünce yasaları üzerine bir inceleme çalışması ortaya koymuş olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Temel amaçlarından birisi de mantığı matematikle bağdaştırmaya çalışmak oldu. Tüm çalışmalarında bunu esas alan George Boole, sayı ve nicelik kavramlarıyla da içli dışlı oldu. Matematiğin özünün sayı ve nicelik kavramlarının olduğunu savunan ünlü matematikçi, hem yazılarını yazıp hem de matematik uygulamalarına ilişkin sürekli olarak yenilikler yaparak zamanla daha fazla ün kazanmaya başladı.  İkinci önemli eseri olan Diferansiyel denklemler adlı kitabını ise 1859 yılında yazdı. Bu olaydan 4 yıl sonra (1860) ise, Sınırlı farklılıkların hesaplanması kitabını çıkartarak önemli yapıtlarını tüm kesime en iyi şekilde duyurma başarısını ortaya koymuş oldu. Bu iki çalışması neticesinde kraliyet madalyasına layık görülmüştür. 1860’ta “Sonlu Farklar Hesabı” üzerine bir araştırma
daha yapan George Boole, matematik adı altında sayıların dağılma özelliğini ilk defa inceleyen biri olma farkını da elinde bulundurmuştur.

Ünlü filozof mantık felsefesi yapmış hatta bu konuyla ilgili olarak tüm düşüncelerini yansıtmış olacağı yazılarını da yayınlamıştır. 1857’de Kraliyet Topluluğu’na üye yapılan Boole, çok erken başlayan kariyerinin basamaklarını bir bir inmeye başladı ve hatta noktalama aşamasına geçmiş oldu.

George Boole’nin Ölümü

Matematik ve mantık bilimlerinin haricinde edebiyat, felsefe ve ilahiyatla da ilgilenmeyi sürdüren Boole, her anlamda esnek çalışmaları ile kendisini en güzel şekilde yenilemiştir. Oldukça da alçak gönüllü biri olan George boole un en önemli kişilik özellikleri arasında yer almaktadır.

5 kızı bulunan George Boole’nun çocukları da babası gibi bilim dünyasına hizmet verebilmek adına çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Bilişim kuramının aynı zamanda babası olarak nitelendirilen George Boole, mantık, edebiyat, ilahiyat gibi esnek çalışmalarının haricinde telefon yönlendirme anahtarı olarak bilinen elektromekanik devre sistemlerini nasıl optimize ettiğini de ilk gösteren kişilerin başında yer almaktadır. Günümüz dijital çağının teorik temellerini en güzel şekilde oluşturma başarısını da George Boole göstermiştir.

Şöhretli, saygın ve başarılı hayatının zirvesinde iken, bir gün evden okula giderken hayata gözlerini yumacağı hiç aklına gelmemişti. İki millik bir yolu şiddetli yağmur yağarken yürümek zorunda kaldığı gün, yoğun yağmur suları altında feci şekilde ıslanan George Boole, eve gittiğinde ağır bir soğuk algınlığına yakalandı. Soğuk algınlığı, George’un akciğer hastalığına yakalanmasına zemin hazırladı. Islak elbiseleri ile ders anlatırken ölen ünlü filozof, tarih sahnesinde kendisini en iyi şekilde bahsederken, geriye günümüz insanlarına bırakacağı önemli miraslarını sunmuştur. George Boole, 8 Aralık 1864’te İrlanda’nın County Cork’un Ballintemple kasabasında hayata gözlerini
yummuştur. İngiliz filozof ve ünlü matematikçi olarak adını tüm dünyaya duyurma başarısını da göstermiş olan George Boole, başarılı çalışmaları, eserleri, makaleleri ile hayatımızdan kayıp gitmiştir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.