Ertuğrul Gazi Kimdir? - Bilgi Müzesi
arama

Ertuğrul Gazi Kimdir?

Süleyman Şah oğlu Ertuğrul. Şanlı Osmanlı İmparatorluğunun kurucu Osman Beyin babası olan Ertuğrul Gazı 13. Yüzyıl ortalarında 1188 yılında doğmuş olup, Oğuzların Bozok koluna mensup, Kayı boyunun lideridir.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Süleyman Şah oğlu Ertuğrul. Şanlı Osmanlı İmparatorluğunun kurucu Osman Beyin babası olan Ertuğrul Gazı 13. Yüzyıl ortalarında 1188 yılında doğmuş olup, Oğuzların Bozok koluna mensup, Kayı boyunun lideridir. Annesi Hayme Hatundur. Hanımı Halime Hatun ve  Kardeşleri Sungur Tekin, Dündar bey ve Gündoğdu beydir.

Ertuğrul Gazinin ataları 9. yüzyılda Moğol istilası sebebiyle çeşitli sıkıntılara maruz kalmış olup bu sebeple göç etmişlerdir. Önce Buhara ve Semerkant( Özbekistan) sonrasında Horasana (Türkmenistan) yerleşmişlerdir.

Süleyman Şah vefat ettikten sonra boy içerisinde çeşitli fikir ayrılıkları yaşanmaya başlamış ve bunun akabinde kardeşlerinden bazıları  Orta Asya ve Horasan bölgelerinde bulunup, Ertuğrul gazi ile birlikte bir grupta Anadolu’da kalıp Selçuklu saflarında dönemin devleti ile Moğollara karşı savaşmışlardır. Ve karşılığında Selçuklu hükümdarı 1. Alâeddin Keykubat Karacadağ’ı ıslak ve yaylak olarak vermiştir. Ertuğrul gazinin ilk konak yeri buradadır. Buraya yerleştikten sonra Bizans ordularıyla birçok savaş yapılmıştır. Sonrasında Karacahisar ve Söğüt fethedildi. 1.Alaaddin Keykubat Karacahisari kılıç hakkıyla alan Ertuğrul Gazi’ye Söğüt’ü de vermiştir. Uç beyliği görevi süresince Selçuklu devletinin Kuzey Batı sınırlarını en iyi şekilde koruyup dönemin Bizans tekfurlarına karşı büyük zaferler elde eden Ertuğrul beye tüm bu hizmetlerinden dolayı “Gazi” unvanı verilmiştir. En önemlisi tüm bu hizmetlerinden dolayı yaşadığı süre boyunca son derece güvenilir hale gelen söğüt ve çevresi Anadolu’nun saklı kıyılarından gelen Âlim, Derviş, Allah dostlarının ve diğer bölgelerde bulunan Türkmenlerin sancağı altında toplanmalarına vesile olmuştur.

Ertuğrul Gazi oğlu Osman beye tecrübeli kumandanlar, fethedilmeye müsait yerler, iyi bir nam bırakmış olup en önemlisi oğluna adaleti, Hakk’ı ve O’nun yolunu bilen bir bey olarak yetiştirmiştir.

Ertuğrul Gazi ömrünün geri kalanını Söğüt’te geçirmiş olup 1281 yılında Hakk’a yürütmüştür. Şimdilerde ise bu büyük komutanın Diriliş: Ertuğrul adlı dizi de hayatının, zaferlerinin, birlik ve beraberliğin, Allah ve peygamber sevgisinin döneme etkilerini izlemekteyiz. Ruhları şad olsun.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.