Erken Seçimler Ne Zaman? 2018 Erken Seçim - Bilgi Müzesi
arama

Erken Seçimler Ne Zaman? 2018 Erken Seçim

Son zamanlarda partiler arasında yaşanan sorunların ortadan kaldırılması nedeniyle gündeme gelen erken seçim ne zaman yapılacağı dört gözle beklenirken AK Parti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün 2018 erken seçim hakkında net bilgiyi paylaştı.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Son zamanlarda partiler arasında yaşanan sorunların ortadan kaldırılması nedeniyle gündeme gelen erken seçim ne zaman yapılacağı dört gözle beklenirken AK Parti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün 2018 erken seçim hakkında net bilgiyi paylaştı.

Beştepe’de gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli görüşme sonucunda herkesin merakla beklediği erken seçim sonuca bağlandı. Yapılan görüşmede 2018 erken seçim için tarih kesinleşmiş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından canlı yapılan yayında erken seçi tarihinin 24 Haziran 2018 olarak belirlendiğini açıkladı. Bu açıklama ile birlikte YSK’nın seçim hazırlıkları sürecine başladığını belirtti.

Ak Parti Kaç Yıldır İktidar?

3 Kasım 2002 tarihinde iktiran olan AK Parti, ilk katıldığı genel seçimlerde %34,28 oy oranıyla tek başına iktidar olmuştur.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde %46,58 oy oranıyla ikinci kez tek başına iktidar olamayı başarmıştır.

12 Haziran 2011’de halk bu kez 24. Dönem Milletvekilleri Genel Seçimleri %49,83 oy oranıyla tekrardan tek başına iktidara gelmiş oldu.

7 Haziran 2015 tarihinde AK Parti Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine 25. Dönem Milletvekilleri Genel Seçimlerine Ahmet Davutoğlu başkanlığı getirildi. AK Parti bu seçimde %40,87’lik oy oranına sahip olmasına rağmen tek başına iktidar olmayı başaramamıştır. TBMM’de 258 sandalye sayısına ulaşmıştır. Yapılan koalisyon görüşmeleri sonuçsuz olunca bir hükümet kurulamadı. Bununla birlikte erken seçime gitmek zorunda kalındı.

Yapılan seçim sonucunda AK Parti %49,26 oy oranıyla TBMM’de 315 sandalye sayısına ulaşarak yeniden tek başına iktidara gelmiş oldu.

Ak Parti ilk seçime girdiğinden beri iktidarlığı kaybetmeden 15 yıldır tek başına iktidardır.

Üniversite Sınavı Ertelendi

2018 Erken Seçim tarihinin açıklamasıyla gündeme oturdu. Seçim tarihi ile Üniversiteye Giriş Sınavı’nın aynı tarihe gelmesi ile birlikte, YÖK tarafında açıklama beklendi. Açıklama yapıldıktan 1 saat için YÖK tarafından sınavın ileri tarihe ertelendiği bildirildi. YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre Üniversite sınavına girecek öğrencilerin yeni sınav tarihi 30 Haziran ve 1 Temmuz‘da yapılacağı belirtildi. Erken seçim sayesinde öğrenciler 1 hafta daha fazla sınavlarına hazırlanabilecekler. Bilgi Müzesi olarak tüm sınava girecek öğrenci kardeşlerimize başarılar diliyoruz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.