Ehliyet Randevu Alma - Bilgi Müzesi
arama

Ehliyet Randevu Alma

Bildiğiniz üzere daha öncelerde ehliyet Emniyet Müdürlüğü’nden alınıyordu. Ancak Nüfus Müdürlüğü’nden kimlik dışında sürücü belgesi ve yeni ehliyet de alabileceksiniz.
 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin
 • 1
  Loading...

Bildiğiniz üzere daha öncelerde ehliyet Emniyet Müdürlüğü’nden alınıyordu. Ancak Nüfus Müdürlüğü’nden kimlik dışında sürücü belgesi ve yeni ehliyet de alabileceksiniz. Şimdi detaylı olarak Nüfus Müdürlüğü (NVİ)’den nasıl alınacağına bakalım.

Ehliyet Randevusu Almak İçin Tıklayın

İlk olarak ehliyet almak için gerekli belgelerden ve nasıl ehliyet randevu alacağınızdan söz etmek istiyoruz.

Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler

 1. Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 2. Sürücü Belgesi Dosyası
 3. Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası
 4. Sürücü İçin Sağlık Raporu
 5. 2 adet fotoğraf gerekmektedir. (5×6 boyutlarında, arka plan beyaz şekilde biometrik bir fotoğraf)
 6. Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelinin vergi dairesine ve anlaşmalı bankalara ödendiğine dair makbuz
 7. Kan grubu belgesi

İlk Defa Ehliyet Almak

İlk defa ehliyet alırken bilmemiz gereken bazı gerçekler vardır. Bildiğiniz üzere ehliyet almak için önce teorik sınavı daha sonrasında ise direksiyon sınavını başarılı bir şekilde bitirmek gerekir. Direksiyon sınavını başarılı bir şekilde bitirdikten iki hafta sonra sertifikalar çıkıyor. Aslında bu durum kursun ve ilçenin yoğunluğuna göre de değişiklik göstermektedir.

Sürücü kursundan alınan ehliyet sertifikası yeterli olmamaktadır. Verilen sertifikayı sürücü belgesine çevirmeniz gerekmektedir. Bu arada sağlık raporunun süresi 1 yıl olduğu için çok beklediğiniz takdirde raporunuz da geçerli sayılmayacaktır. Ve de iki yıl süre ile sürücü belgenizi almazsanız eğer sertifikanız geçerli sayılmayacaktır. Bu arada randevu almadan önce harç bedelini ödemiş olmanız gerekiyor. Genelde ödemeler bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu arada ehliyetinizi istediğiniz yerden alabilirsiniz. Okuduğunuz yer farklı ve ikamet ettiğiniz yer farklı ancak siz okudunuz yerden almak istiyorsanız oradan da alabiliyorsunuz.

Randevuya bizzat kendiniz katılmalısınız. Başka birinin katılması durumu kabul edilemez. Çünkü gittiğiniz yerde parmak iziniz alınması gerekiyor.

Ehliyet Randevu Nasıl İptal Edilir?

Ehliyet randevu alırken gerekli işlemler bu şekildedir. Peki, alınan ehliyet randevu nasıl iptal edilir? İlk olarak ehliyet randevu iptal linkini tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sayfada gerekli bilgileri yazıp giriş yaptıktan sonra alt kısımda yer alan iptal yazan butona tıklarsanız eğer randevunuz kolay bir şekilde iptal olacaktır.

Randevu alırsanız gitmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur ancak gidemeyecek durumda olanların randevuyu iptal etmesi gerekiyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.