EBA Nedir, EBA Kursları - Bilgi Müzesi
arama

EBA Nedir, EBA Kursları

  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

İnternetin En Güzel Tarafı; EBA

İnterneti sadece sohbet edilip zaman geçirilecek yer, ücretsiz film indirme, beğenilip tıklanma alma yeri ya da alışveriş mecrası olarak düşünmeyin. Bu sonsuz iletişim ortamı çok faydalı işlerde de kullanılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaratılan ve açılımı Eğitim Bilişim Ağı olan EBA böyle platformdur. EBA nedir sorusunu çağın mucizesi internetin eğitim alanında kullanılması şeklinde cevaplıyoruz.

E-İçerikle Dolu Bir Kaynak Havuzudur

Bakanlığa bağlı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanan ve işletilen EBA her bireyin ücretsiz kullanabileceği, her zaman çevrimiçi olan ve devletin herkese eğitim gibi sosyal görevlerini yerine getirmesine yardımcı olacak eğitim platformu olarak yaratıldı. Dolayısıyla öğrencilerin ve öğretmenlerin işine çok yarayan bir sitedir. Okulda, evde, internetin olduğu her yerde kullanılabilir. Kısaca EBA ülkemizin çok ihtiyaç duyduğu eğitim alanında oluşturulan bir kaynak havuzudur. Burada paylaşılanlara e-içerik diyebilirsiniz.

EBA Girişleri

Öğretmen veya öğrenci olarak sisteme önce kayıt yaptırmanız gerek. EBA’ya giriş nasıl yapılır sorusunun ilk aşamasını bu oluşturuyor, sonrasında e-devlet uygulamasındaki gibi bir şifre yapılandırılıyor. En kolay girişi öğretmenlerin sağladığını söyleyebiliriz, çünkü okul idaresi öğretmenlere zaten şifrelerini vermektedir. Sitede ders notlarını, sunumları, test ve deneme sınavlarını, video ile desteklenmiş eğitim materyallerini bulacaksınız ve kullanırken de hiçbir ücret ödemeyeceksiniz. Öğretmen girişi yaptıktan sonra kullanıcı paneli üzerindeki öğrenci işlemlerinden öğrenci kaydı da yapılabiliyor.

EBA Kursları

2017 Eylül ayı itibariyle EBA kurslarına başvurular da başlamış durumdadır. Kurslar öğrenciler için ücretsiz e-kurs formatında düzenlendi, okullardaki formal eğitimi destekleme ve yetiştirme amaçlıdır. Eğitime online katkı olan bu kurslarla öğrencilerin kapasiteleri yükseltilebilir. Örneğin yaz dönemi için başvurular 18-24 Haziran tarihlerinde alınacak ve 2 Temmuz’da başlayan yaz kursu çalışmaları 19 Ağustos 2018 gününe kadar devam edecek. 3 Mart’ta başlayan EBA kursları 2. Dönem programı ise 3 Haziran’a kadar sürüyor.

Öğrencilerin bedava ödev indirme yeri olarak düşünmelerinden öte internet üzerinden eğitim platformları sanal alem deyip geçtiğimiz bir mecranın dünyanın en önemli kavramı olan eğitimde kullanılmasıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.