E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) - Bilgi Müzesi
arama

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS)

E-okul veli bilgilendirme sistemi günümüzde eğitim alanında oldukça önemli bir yenilik olarak bilinmektedir. Bu sistem sayesinde öğrenci velileri, internet ortamı üzerinden çocuklarının eğitim durumları ile ilgili tüm bilgileri öğrenme imkanına sahip olabilmektedirler.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

E-okul veli bilgilendirme sistemi günümüzde eğitim alanında oldukça önemli bir yenilik olarak bilinmektedir. Bu sistem sayesinde öğrenci velileri, internet ortamı üzerinden çocuklarının eğitim durumları ile ilgili tüm bilgileri öğrenme imkanına sahip olabilmektedirler. Oldukça kolay bir uygulama olan bu sistem üzerinden öğrenci notları, sınav tarihleri, ders programı, okula devamlılık gibi bir çok husus görüntülenebilmektedir. Okul ile veli arasında bağlantı kurmakta olan bu sistem çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu sistemin oluşturulmasına neden olan etkenler arasında velilerin yoğun iş hayatına bağlı olarak  okullar da yapılmakta olan veli toplantılarına katılım oranının giderek azalması gelmektedir. Bu noktada her alanda gelişme gösteren online sistem, Milli eğitim bakanlığı tarafından oluşturulan bu bilgilendirme sistemi aracılığı ile eğitim alanında da etkisini göstermiştir. Kullanımı hızla yayılan bu sistem, kullanan kişilere oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Avantajları

Milli Eğitim Bakanlığı destekli kurulan E-okul veli bilgilendirme sistemi velilere, okula ve öğrenciye ayrı ayrı avantajlar sağlamaktadır. Okul açısından olan en büyük avantajı öğrenci hakkındaki tüm görüşlerini, sınav zamanlarını ve notlarını, okullarda belirli zamanlarda yapılmakta olan aktiviteleri bu sistem aracılığı ile velilere duyurmakta olması gelmektedir. Veli tarafına sağlanan avantaj ise öğrencisinin eğitim durumu hakkında ki tüm bilgileri tek bir tuşla öğrenme olanağına sahip olması yönündedir. Ayrıca zaman kaybının da önüne geçen bir sistem olarak bilinmektedir. Öğrenciye sunduğu avantajlar arasında ise kendi hakkında tüm ders bilgilerine kolaylıkla ulaşım sağlayabilmesi ve okulda yer alan tüm etkinliklerden haberdar olabilmesi gibi hususlar gelmektedir.  Bu bilgilendirme sistemi ülkemizde yer almakta olan eğitim sistemi adına oldukça önemli bir adım olarak bilinmektedir. Sürekli kendini güncellemekte olan bu online sistem, her daim yeni bilgiler içermektedir. Özellikle sınav sonuçlarının hızlı bir şekilde öğrenilmesi adına oldukça yararlı bir sistem niteliğindedir.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Nasıl Kullanılır

Günümüzde teknolojik gelişmelerin en büyüğü olarak nitelendirilmekte olan internet aracılığı ile ulaşım sağlanabilmekte olan E-okul veli bilgilendirme sistemi kullanımı oldukça basittir. İnternet tarayıcınızın kullanabilir olduğu herhangi bir cihaza yüklenmekte olan E-okul programı bu kullanım için ilk adımdır. Sonrasında açılan  E-okul yönetim bilgi ve veli bilgilendirme sistemleri arasından tercih yapılmalıdır. Yapılan tercih sonrasın da gelen sayfaya öğrenciye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, okul numarasının girilmesi gerekmektedir. Açılan sayfada yer almakta olan güvenlik sorularına doğru cevaplar verilmesi üzerine ilgili sayfa kullanıma hazır hale gelmektedir. Mobil uygulama olanağı da bulunmakta olan bu sistem, şimdilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

 E-Okul Sisteminden Öğrenilecek Bilgiler Nelerdir

Eğitim alanında oldukça büyük bir yenilik olan bu sistem, öğrencinin durumunu veliye en güncel hali ile bilgilendiren bir sistem niteliğindedir. Böylelikle veliler her an öğrencilerini takip şansına sahip olmaktadırlar. Tüm dünya üzerinde son derece önem taşıyan eğitim faktöründe takip’in devamlılığının sağlanması esastır. Özellikle ilköğretim ve ortaöğretim alanında eğitim görmekte olan öğrencilerin düzenli olarak veli kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Bu sistem üzerinden alınacak olan bilgiler arasında öğrencinin aylık sınav programı, sınav sonuçlandırmaları, haftalık olarak belirlenmiş olan ders programı, TEOG gibi önem içeren sınavların tercih olanakları, okul hakkında yapılan duyurular, öğretmenin öğrenci hakkındaki görüşleri gibi konular yer almaktadır. Eğitim alanında oldukça büyük öneme sahip bu bilgiler tek bir tuş ile veli tarafından istediği her an görüntülenebilmektedir. Ayrıca yıl sonunda alınacak olan karneler içinde ortalama not hesaplamaları bu sayfada yer almaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.