E-Devlet Kapısı Girişi - Şifre Nasıl Alınır - Bilgi Müzesi
arama

E-Devlet Kapısı Girişi – Şifre Nasıl Alınır

 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin
 • 1
  Loading...

E Devlet Nedir?

Devlete bağlı kurum ve kuruluşlardan yapılan işlemlerin birçoğunun elektronik ortama aktarılarak, internet ortamında yapılabilmesine imkan sağlayan sistem e devlet sistemidir. E devlet sanal bir devlet kurumu olarak adlandırılabilir. Yaptığımız resmi işlemlerin birçoğunu e devlet üzerinden çok kolay bir şekilde yapabiliriz. E devlet sistemi bilhassa devlet dairelerinde çok uzun süren işlerin çok kısa sürelerde yapılabilmesini sağladığından hem vatandaş daha az zaman kaybetmiş olmakta, hem de devlet dairelerinin iş yükü azalmaktadır.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E devlet kendi kendinize kayıt olabileceğiniz yani mail adresi gibi kayıt yapabileceğiniz bir program değildir. E devlet şifresini yalnızca ptt’den alabilirsiniz. Ptt’ye giderek e devlet şifresi almayı talep etmeniz yeterlidir. Kapalı bir zarf içinde size verilecek olan e devlet şifrenizi kullanarak T.C kimlik numaranız ile birlikte giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan hemen sonra şifre güncelleme ekranı karşınıza gelecektir. Şifrenizi güncelledikten sonra, kimlik bilgilerinin doğrulaması ve iletişim bilgilerinin doğrulaması yapılmaktadır. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra artık sizin de e devlet hesabınız var demektir. E devlet hesabınızla birlikte birçok işlemi e devlet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

E Devlet ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

E devlet ile alınan hizmetlerin başında bilgilendirme hizmetleri gelmektedir. En çok kullanıcının İstanbul‘dan giriş yaptığı E devlet sayesinde ikametgah, nüfus kayıt örneği, sabıka kaydı gibi resmi dairelerde elde ettiğiniz bilgileri anında elde edebilir ve çıktısını alabilirsiniz. Ayrıca resmi bir iş için bu tarz belgeler lazım olduğunda da e devlet çıktısı yeterli olmaktadır. Ayrıca ödeme işlemleri ve kurum ve kuruluşlarla alakalı kısa yollar için de e devlet sistemi kullanılmaktadır.

E Devlet Şifresinin Unutulması, Kaybedilmesi ve Çalınması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

E Devlet şifresinin unutulması ve kaybedilmesi gibi durumlarda e devlet sistemi üzerinden şifremi unuttum diyerek şifrenizi güncelleyebilirsiniz. Şifrenizi güncellemek için kimlik ve iletişim bilgileriniz yeterli olmaktadır. Kimlik ve iletişim bilgilerinizin girişini yaptıktan sonra şifrenizi güncelleyebilirsiniz.

E Devlet Şifresinin Çalınması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

E devletinizin bir başkası tarafından kullanıldığını düşünüyorsanız, şifrenizi güncelleyebilirsiniz. Bu sayede şifrenizi değiştireceğinizden hesabınıza ulaşan kişi de artık ulaşamayacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Ahmet
  2 sene önce

  Şifre nasıl alınır acaba ?

  21
  yorum beğen
 • Hakan atar
  3 sene önce

  Soy ağacı

  38
  yorum beğen