E-Beyanname Nedir? GİB İnternet Vergi Dairesi - Bilgi Müzesi
arama

E-Beyanname Nedir? GİB İnternet Vergi Dairesi

Çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderilecek olan beyannamelerin elektronik ortamda hazırlanarak gönderilmesine e-beyanname denilmektedir. Genel itibariyle tam otomasyona geçirilmiş olan vergi dairelerini kapsayan bir yapısı vardır.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderilecek olan beyannamelerin elektronik ortamda hazırlanarak gönderilmesine e-beyanname denilmektedir. Genel itibariyle tam otomasyona geçirilmiş olan vergi dairelerini kapsayan bir yapısı vardır. 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre çıkarılmış bulunulan tebligatların içeriğine göre, aktif yapıdaki büyüklük ve de net satış hasılatlarının belli bir rakam üzerinde olmasına bağlı olarak oluşturulan beyannamelerin meslek mensubuna imzalatma durumunda kalmayan mükellefler, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler, kamu iktisadi teşebbüsleri, döner sermaye ile işletilen işletmeler, özerk olarak varlığını devam ettiren kurumlar ve noterler bu hizmetten faydalanabilmektedir. Bunların dışında ise bazı konularda faaliyet gösteren vergi mükellefleri de e-beyanname üzerinden faaliyet gösterebilmektedir. Bu sistemin çalışması için internete gereksinim duyulacaktır. Beyannamenin düzenlenerek başvuru yapılabilir bir hale gelmesi için bilgisayara bazı programların kurulması gereklidir. Bu program için bilgisayarın da uyumlu olması gereken şartlar arasında yer almaktadır. Programı indirdikten sonra ise, e-beyanname için oluşturulmuş olan web sitesinde, ayrıntılı bir kurulum dokümanı vardır. Bu dokümandaki maddeleri dikkatli bir şekilde izleyerek, program kurulumunu tamamlamak mümkündür.

E-Beyanname Girişi Nasıl Yapılır?

E-beyanname sistemine giriş yapabilmek için bazı bilgilere ihtiyaç duyulacaktır. Sistem üzerinden kullanıcı ismi ve parola oluşturulması yöntemiyle bilgilere ulaşılması mümkündür. Programın bilgisayara indirilmesinden sonra oluşturulan üyelik bilgileri, aynı zamanda web sitesine giriş için de kullanılmaktadır. Düzenlenen beyannameleri göndermek için bu bilgilerin akılda kalıcı olmasında fayda vardır. Beyanname gönderimi için öncelikle onu paketleme gerekir. Paketleme işleminin arından ise internet üzerinden giriş bilgilerini girerek, paket gönderme menüsü üzerinden beyannamenin gönderileceği kurum seçilerek, ilgili yere gönderim sağlanmaktadır.  Sistem üzerine kullanıcı adı ve koduyla giriş yaptıktan sonra daha önce gönderilen beyannamelere de ulaşmak mümkündür. Şifrenin unutulması durumunda ise bağlı olunan vergi kuruluşundan şifre alınarak giriş yapılmaktadır. Aksi takdirde şifre yenileme durumu yoktur. Sadece sisteme giriş yapılarak şifre işlemleri üzerinde faaliyet gösterilebilecektir. Aynı durum kullanıcı adı ya da kodu için de gereklidir. Unutulan tüm bilgiler bağlı bulunan vergi dairesinden alınır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.