Diyanet İşleri Başkanlığı ve Birimleri - Bilgi Müzesi
arama

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Birimleri

 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin
 • 1
  Loading...

Diyanet İşleri Başkanlığı Nedir?

Başkanlık Osmanlı Devletin’de Meşihat Makamlığınca Şeyhülislamca yürütülmekteydi. Din işleri 1920 senesinde Ankara’da kurulan Meclis Hükümetince Meşihat, Şer’iye, Evkaf Vekaleti adıyla da Bakanlık statüsü kazandı. İlk Diyanet işleri Bakanı ise 1 Nisan 1924 yılında atanan eski Ankara Müftüsü Börekçizade Mehmet Rıfat Efendi’dir. Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında kısa bilgi almak isteyenler için yazımızı okumanız yeterli olacaktır. Sosyal hayatımızın vazgeçilmez unsuru olan din ile ilgili işlerin yürütülmesi için kurumsal bir kimlik her şartta ihtiyaç haline gelmiştir. Osmanlı Devleti de çoğunluğun dini olan İslam dini ile ilgili işleri olduğu gibi azınlıkların dini işlerini de kamu hizmeti anlayışında idare etmiştir.

Verilen Hizmetler Hakkında

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan sitede her il ve ilçeye ait namaz vakitleri yer almaktadır. Diyanet radyosu da mevcut olup çok sayıda kullanıcı tarafından dinlenmektedir. Diyanet tv kanalına da sahiptir. Diyanet namaz vakitleri nasıl öğrenilir diyenler için oldukça kolay olduğunu söylemeliyiz.  Dini sohbetler, bilgiler de kanalda sürekli olarak yayınlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda ise din hizmetlerini yürüten en yüksek temsilci Diyanet İşleri Başkanı’dır. Kendisine bağlı Başkan yardımcıları, diğer üniteler bulunmaktadır.

Başkanlık Kimlerden Oluşur?

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez, iller, yurt dışı teşkilatlarından meydana gelmektedir. Merkez kuruluşunda başkan, başkan yardımcıları, daire ve birim başkanları, müşavir, müfettiş, diğer personeller bulunmaktadır. İller ilçe müftüleri, il müftüleri, eğitim merkezleri müdürleri, vaiz, murakıp, cami görevlileri, Kur’an Kursu öğreticisi ve diğer personellerden oluşmaktadır. Yurt dışı teşkilatındaysa din hizmet müşavirleriyle onlara bağlı görevliler tarafından oluşturulmaktadır.

ilgili içerik Namaz Sureleri

Diyanet İşleri Başkanlığı Birimleri

Başkanlıkta verilen hizmetlerin en üst düzeyde yürütülebilmesi için teşkilatın her kademesinde görevi olan personelin kendi görevi hakkında eğitimi, mesleğe uyumlarını sağlamak, görevde verimliliği artırarak daha üst görevlere hazırlamak amacıyla kurulan Eğitim Merkezleri ise İstanbul, Ankara, Antalya, Elazığ, Bolu illerinde bulunmaktadır. Eğitim merkezleri doğrudan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlıdır. Diyanet radyo nasıl dinlenir diyenler için radyo kanalı olduğunu belirtmemiz gereklidir. Başkanlığa bağlı olan, merkez ve taşra teşkilatları dışında Türk işçilerin yoğun olarak bulunduğu ülkelerin bazılarında da Yurtdışı Din Hizmetleri Müşavirlikleri yer almaktadır. Bu müşavirlikler bulundukları bölgelerde din hizmetlerinin yürütülmesini sağlamaktadır.

E-Mobil Uygulaması

Diyanet İşleri’nin e-mobil uygulaması ile akıllı telefonlar, bilgisayar gibi çeşitli elektronik cihazlara Kur’an-ı Kerim’den sureler, namaz vakitleri hakkında bilgi yüklenebilmektedir. En yakın caminin yeri, camiye giden yollar, namaz saatleri, abdest alma, abdest alınışı, namaz kılma hakkında bilgi alınabilmektedir. Diyanet tv nasıl izlenir sorusuna ise kanal aracılığı ile her tür hizmete kavuşulacağını belirtmemiz gereklidir. Cihazların hepsine ise Kur’an-ı Kerim ve Meali de yüklenebilmektedir. Uygulama İphone, Android, Blackberry, Java ME işletim sistemleri kullanan tüm telefon tipleri için farklı versiyonlarda tasarlanmıştır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Esma
  3 sene önce

  Hanefilik mezhebin nerde kurucusu kimdir?
  Hanefilik nerde yaygındır
  Halifeliğin ibadetleri nelerdir
  Lütfen cevap verin

  43
  yorum beğen