Çivi Öyküsü - Bilgi Müzesi
arama

Çivi Öyküsü

Hayatımıza yön veren öyküler arasında yer alan, Çivi Öyküsünü Bilgimuzesi.com olarak okuyucularımız için paylaşmaktayız. Çivi öyküsünü okuduktan sonra bakış açınız değişecektir.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Hayatımıza yön veren öyküler arasında yer alan, Çivi Öyküsünü Bilgimuzesi.com olarak okuyucularımız için paylaşmaktayız. Çivi öyküsünü okuduktan sonra bakış açınız değişecektir.

Bir zamanlar çok öfkeli ve hırçın bir çocuk vardı. Çocuk, sonradan üzülse de kolayca öfkelenip hırçın davranışlar göstermekten kendini alamıyordu. Bir gün, yaptığı bir hırçınlığın ardından öfkesi yatışıp üzüntü hissetmeye başladığında babası bir torba çivi verdi çocuğa. Ve ne zaman sinirlenip hırçınlık yapar ise bu çivilerden birini arka bahçedeki çitlere çakmasını söyledi.

Çocuk, ilk gün otuz yedi çivi çaktı. Daha sonraki günlerde çakılan çivi sayısı gitgide azaldı. Çocuk, öfkesine hâkim olmanın arka bahçeye gidip çivi çakmaktan daha kolay olduğunu zamanla fark etmişti.

Sonunda çocuk öfkesine hâkim olur hâle geldi. Gidip durumunu babasına sevinç içinde anlattı. Babası, bu defa, kendisini tutabildiği her gün için çivilerden biri tanesini çitlerden sökmesini istedi oğlundan.

Günler, haftalar geçti ve en sonunda çocuk babasına tüm çivilerin bittiği haberini verdi. Bunun üzerine babası: “Aferin oğlum! İyi iş çıkardın ve öfkene hâkim olmayı başardın,” dedikten sonra çocuğun elinden tutup onu çitlerin yanına götürdü. Eliyle çitlerdeki delikleri gösterip konuşmasını sürdürdü:

“Ama şu çitlerdeki delikleri görüyor musun? İşte o çitler bir daha asla aynı olmayacaklar. Öfkelenip de kötü hareketler sergilediğin zaman, insanların kalplerinde işte bu çitlerde gördüğün gibi delikler açmış olursun. Ardından özür de dilesen, o yaranın izi ortada kalır. Onun için özür diler hallederim diye düşünmek yerine, sonradan özür dilemek zorunda kalacağın hatalar yapmamaya çalışmalısın.”

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.