Asgari Ücret Ne Kadar - Bilgi Müzesi
arama

Asgari Ücret Ne Kadar

Asgari ücret ile çalışan milyonlarca kişinin merak ettiği sorular başında Asgari ücrete 2019 yılı içerisinde gelmesi beklenen zam oranları. Bu konuda henüz net bir açıklama bulunmasa da Asgari ücretin 2019 yılı içerisinde ciddi bir oranda zam alması bekleniyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Asgari ücret ile çalışan milyonlarca kişinin merak ettiği sorular başında Asgari ücrete 2019 yılı içerisinde gelmesi beklenen zam oranları. Bu konuda henüz net bir açıklama bulunmasa da Asgari ücretin 2019 yılı içerisinde ciddi bir oranda zam alması bekleniyor.

2018 Asgari ücret ne kadar?

2018 yılı içerisinde Asgari ücret fiyatlarına yapılan zamlardan sonra Asgari ücret fiyatlarında ciddi bir oradan artış yaşandı. Ancak asgari geçim oranın halen altında olan Asgari ücretlerin yakın zamanda bir iyileştirme ile karşı karşıya kalması beklenmektedir. Brüt olarak 2018 yılı Asgari ücret fiyatları 2 Bin 29 TL olurken aylık olarak Asgari ücretli çalışanın eline geçen rakam ise Bin 603 TL 12 kuruştur.

2018 yılında Asgari ücrette yapılacak olan yasal kesintiler ne kadar?

2018 yılında Asgari ücrete yapılan zamdan sonra kesilecek olan yasal oranlar ve tutarlar hakkında bilgi vermek istiyoruz. Özelikle Brüt olarak hesaplanan asgari ücretten kesintiler sonrasında kalan tutarın bilgilerini buradan açıklamak istiyoruz.

Brüt ücret olarak Asgari ücretli bir çalışanın alması gereken rakam 2 Bin 29 TL 50 kuruş olarak hesaplanmaktadır. Ancak Asgari ücretli çalışanlardan kesilen sigorta prim işçi payının 284 TL 13 kuruş olduğunu belirtelim. Bu kesintiden sonra kesilecek olan diğer bir kesintinin ise işsizlik sigortası primi işçi payı olduğunu belirtelim. Bu rakamın ise 20 TL 30 kuruş olduğunu ayrıca belirtelim. Asgari ücretliden alınacak olan gelir vergisi matrahı ise Bin 725 TL 8 kuruştur. Gelir vergisi kesintisinde ise kesilecek olan rakam 258 TL 76 kuruş olarak hesaplanmaktadır. Damga vergisi kesintisinde ise kesilen ücretin 15 TL 40 kuruş olduğunu belirtelim. Son olarak ise kesilen bu rakamların toplamının 578 TL 59 kuruş olduğunu açıklamak istiyoruz. Asgari geçim indirimi konusunda ise bekâr olan ve çocuksuz olan Asgari ücretlinin 152 TL 21 kuruş bir kesinti ile karşı karşıya kaldığını belirtmek istiyoruz.

2018 yılı içerisinde Asgari Geçim İndirimi dâhil bir asgari ücretlinin eline geçen net rakamın ise Bin 603 TL 12 kuruş olduğunu açıklamak istiyoruz.

Asgari ücretliler arasında en yüksek maaşı alan kişilerin ise AGİ dâhil evli olan, eşi çalışmayan ve 5 çocuğu olan kişiler olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu kişinin alacağı rakam ise Bin 709 TL 67 kuruş olarak hesaplanmaktadır.

Asgari ücretlinin işverene toplam maliyeti ne kadar? 2018

2018 yılı içerisinde Asgari ücrette yaşanan zamdan sonra Asgari ücretli çalışanların işverenlere toplam maliyeti 2 Bin 384 TL 66 kuruştur. SGK Prim payı olarak kesilen ve işveren payı olarak da geçen bu ücretin 314 TL 57 kuruş olduğunu belirtelim. Aynı zamanda işverenlerin işsizlik fon sigortası olarak ödediği rakamda 40 TL 59 kuruş olarak işverenlere tarafından ödenmektedir. Bu yüzden Asgari ücretli bir çalışanını işverene toplam maliyet olarak 2 Bin 384 TL 66 kuruşluk bir masrafı bulunmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.