AÖL Girişi ve Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır - Bilgi Müzesi
arama

AÖL Girişi ve Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır

  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) lise hayatını dışarıdan sürdürmek isteyen kişiler için oluşturulmuş bir eğitim sistemidir. Çeşitli sebeplerden dolayı örgün öğretime devam edemeyen öğrenciler açık öğretim liselerinden okullarına devam etmektedir. 1992 yılında kurulan açık öğretim lisesi uzaktan eğitim vermektedir. Okul ya da öğretmen bulunmayan açık öğretim liselerinde öğrenciler televizyon ve radyo yayınlarıyla desteklenmektedir. Açık lise 4 yıl ve 8 dönemden meydana gelmektedir. 18 yaşından büyük öğrenciler yılda üç defa sınav hakkını değerlendirerek açık liseyi 2,5 yılda bitirme imkanına sahiptir.

Aöl Giriş Nasıl Yapılır?

Açık öğretim liselerine girmek isteyen öğrenciler belirtilen tarihlerde kayıt işlemini tamamlamalıdır. Her dönem öğrencilerin belirli tarihlerde kaydını yenilemesi ve okul kayıt ücretini ödemesi gerekmektedir. Öğrenciler yılda iki defa sınava girmektedir. Sınavlardan alınan krediler toplanarak öğrencileri başarılı olması halinde mezun olmaları amaçlanır.

Aöl Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

Açık öğretim lisesi kayıt yenileme işlemleri oldukça önemlidir. Öğrencilerin kayıt yenileme sürecini kaçırmaması ve süreç içerisinde mutlaka kayıtlarını yenilemeleri gerekir. 18 yaşından gün almamış açık öğretim lise öğrenciler yıla 2 defa, 18 yaşından büyük açık öğretim lise öğrencilerinin yılda üç defa kayıt yenilemeleri gerekir. Öğrenciler açık lise sınavlarına girmek için mutlaka kayıt yenilemeli ve ders seçimlerini yapmalıdır. Açık öğretim lisesi kayıt yenileme tarihleri Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihte gerçekleştirilmektedir. Açık öğretim lisesi kayıt yenileme işlemleri öğrencilerin öğrencilik durumlarının aktif veya pasif olmasına bakılarak gerçekleştirilir. Öğrencilik durumu aktif olan öğrenciler katılım ücretlerini mutlaka anlaşmalı olunan bankalara yatırmalı ve mesai bitimini beklemelidir. Öğrencilik durumu silik olan öğrenciler ise Halk Eğitim Merkezlerine veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri’ne giderek kayıt yenileme talebinde bulunabilirler. Öğrencilik durumu aktif olan öğrenciler sisteme girip derslerini seçebilirler. Ders seçmedeki sorumluluk tamamen öğrencinin kendisine aittir. 

Aöl Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Açık öğretim lisesi sınav sonuçlarını öğrenmek için Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi sistemine giriş yapması yeterlidir. Sınava başarılı bir şekilde giriş yapan öğrenciler sınav sonuçlarını görüntüleme imkanına sahip olmaktadır. Açık öğretim lisesi sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrenciler  http://aolweb.aol.meb.gov.tr adresini tıklamalıdır. Siteye erişim sağlayan öğrenciler TC kimlik numarası, daha önce Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından verilmiş açık öğretim lisesi şifresi ve güvenlik kodunu girerek sınav sonuçlarını sorgulama imkanına sahip olmaktadır. Öğrenciler bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girdiklerinde açık öğretim lisesi sınav sonucu öğrenme ekranına giriş yapmakta ve sınav sonuçlarını öğrenme imkanına sahip olmaktadır. Sınav sonuçları sadece açık öğretim lisesinin resmi internet sayfası üzerinden yayınlanmaktadır. Öğrencilerin adresine daha sonra sınav sonuç belgesi gönderimi söz konusu değildir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.