Ahşap Gövdeli Gemiler Dönemi - Bilgi Müzesi
arama

Ahşap Gövdeli Gemiler Dönemi

Ahşap Gövdeli Gemiler Dönemi
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Ahşap çatkılı tekne yapımı, tersanede ustabaşının idaresinde gerçekleştirilirdi. Tersanenin yakınında ise gemi direklerinin biçimlendirilmesi, ağaç parçalarının ve çatkıyı oluşturacak diğer malzemenin kesilmesi gibi işler yapılırdı. Daha sonra bu parçalar çatkının oluşturulacağı alan üzerinde bir araya getirilirdi. Teknenin belkemiği olan omurga, ahşap yapı blokları üstüne yerleştirilir ve daha sonra da pruva bodoslaması (teknenin başı) ile kıç bodoslaması (teknenin kıçı) omurgayla birleştirilirdi. Gövdenin genel görünümünü oluşturan borda kaplamaları da omurgaya oturtulurdu. Kaplamalar ortadan başlanarak çatının iki ucuna doğru yerleştirilirdi.

Borda kaplaması bitince takviye kuşakları konur ve güverteler yerleştirilmeden önce döşekler oturtulurdu. Güverteler, gövdenin eni boyunca yerleştirilen ve borda kaplamalarının üstüne sağlam bir şekilde tutturulmuş siğiller tarafından taşınan kirişlere dayanırdı. Gövde tamamlandığında, gövdenin altına yivler üzerinde kayan, teknenin yüzdürülmesini sağlayan bir beşik inşa edilirdi. Daha sonra da geminin makine ve yelken donanımına ve iç dekorasyonu vb’ye başlanırdı.

Gemi yapımının ve kullanılan değişik tekne türlerinin yüzyıllar boyunca çok yavaş bir gelişme göstermesine karşılık yelken ve halat yapımında yeni malzemelerin kullanılmasıyla birlikte çok önemli ilerlemeler kaydedildi. Aynı zamanda gövde yapım yöntemleri de iyileştirildi: kara vela tipi teknelerin gövdeleri, İkincisi birincisine dikey olacak şekilde iki sıra döşeğin üst üste konmasıyla elde edildi. Tekne gövdesinin tam ortasına yerleştirilen salma omurga (merkezî salma omurga) veya tekne bordasının dış tarafına yerleştirilen salma omurga (yanal salma omurga) teknenin dengesini artırdı ve manevra yapmasını kolaylaştırdı.

Randa yelkenlerin kullanılmasıyla birlikte gemiler rüzgâra karşı da yol alabilir veya en azından volta yapabilir duruma geldi. Tekne gövdelerinin ahşap malzemeden yapıldığı dönemlerde gemi tersaneleri genellikle vasat boyutlardaydı (en önemli tersanelerde bile yüz civarında personel çalışırdı). Bununla birlikte Ingiltere’de Portsmouth’daki Royal Navy Dockyard tersanesi daha XVIII. yy’da önemli bir işgücüne sahipti. Bu büyük tersanelerde geliştirilen kuru havuz, yapım kalıpları, kaldırma araçlan, sökülen parçaların depolanması ve aynı tip gövdelerin seri halinde üretimi gibi sayısız teknik yenilik günümüzde hâlâ kullanılmaktadır. Yeni çatkı malzemelerinin (demir, daha sonra da çelik) ortaya çıkmasından sonra da yenilikler devam etmiştir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.