Adolphe Sax Kimdir - Bilgi Müzesi
arama

Adolphe Sax Kimdir

Sosyal ağlarda hakkında çok fazla bir bilgiye erişemediğimiz Adolphe Sax kimdir, günümüze katkıları, dünyaya neyi bağışlamıştır bunlardan biraz bahsedeceğiz. Başlayalım..
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Sosyal ağlarda hakkında çok fazla bir bilgiye erişemediğimiz Adolphe Sax kimdir, günümüze katkıları, dünyaya neyi bağışlamıştır bunlardan biraz bahsedeceğiz. Başlayalım..

Antoine-Joseph “Adolphe” Sax günümüzde kullanılan haliyle saksofonu icat eden ve ilk kullanan mucit. Belçika’nın Dinant şehrinde doğmuştur. Babası Charles-Joseph Sax da bir müzik aletleri yapımcısıydı. Antoine-Joseph “Adolphe” Sax (6 Kasım 1814 – 4 Şubat 1894).

Adolphe genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmıştır. Sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel’deki Royal School of Singing’e gitmiştir.

Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe’da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Bu konu da oldukça başarılı olan Adolpe’un ilk önemli icadı bas klarnette tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Adolf’a aittir.

Dinant şehrinin halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olması, Adolphe Sax’ın yerleştirdiği üretim biçiminden kaynaklanmaktadır.

Gelin biraz sakson nedir onu inceleyelim;

Saksofon, konik borusunun ucunda bir klarnet ağızlığı, gövdesinde de obuanınkine benzeyen bir anahtar takımı olan üflemeli bir çalgıdır. Saksafon ailesinde yedi çalgı vardır; sopranino, soprano, alto (en çok kullanılan), tenor, bariton, bas ve kontrbas. Bu saksofonlardan her birinin ses genişliği iki oktav ve bir dörtlüyü kapsar. Saksofon, ötüm ve teknik bakımlarından sahip olduğu özelliklere rağmen, uzun süre sadece askeri bando ve caz topluluklarında kullanılmış, senfoni orkestralarına bundan ancak birkaç yıl önce alınmıştır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.