Açık Lise Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır - Bilgi Müzesi
arama

Açık Lise Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır

  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin
  • 1
    Loading...

Açık lise sayesinde örgün öğretimine devam edemeyen öğrenciler eğitimlerini sürdürme imkanına sahip olmaktadır. 1992 yılında kurulan ve uzaktan eğitim teknolojilerini kullanmak suretiyle eğitim veren açık liseler içerik bakımından örgün eğitimdeki içerikle aynı eğitimi vermektedir. Ancak açık liselerin örgün eğitim kurumlarına göre farklı bir yapısı ve işleyişi bulunmaktadır. Ders seçme işlemlerinin gerçekleştirildiği açık liselerde kredi sistemine göre mezun verilmektedir.

Açık Lise Kayıtları Nasıl Yapılır?

Açık liselere belirli dönemlerde kayıt yapılabilmektedir. Kayıt tarihleri boyunca Açık Lise Genel Müdürlüğü veya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen Anadolu Liseleri tarafından kayıt hizmet verilmektedir.  Açık liseye kayıt şartlarını taşıyan herkes açık lise öğrenci girişine başvurma hakkın sahip olmaktadır. Yeni kayıt için gerekli evrakları tamamlayan kişiler en yakın irtibat bürosuna uğrayarak kayıtlarını tamamlamaktadır. Yeni kayıt bedelleri her yıl açık Öğretim Liseleri tarafından belirlenmektedir. Katılım bedeli Açık Öğretim Lisesi veya kayıt yaptıracağınız İrtibat Bürosu hesabına ayrı ayrı yatırılmalıdır.

Açık Liselere Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Açık liselere kimler kayıt yaptırabilir sorusu açıktan lise eğitimi almak isteyen herkesin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Açık liselere kayıt yaptırabilecek kişiler şu şekildedir:

  • Açık öğretim lisesine kayıt için herhangi bir yaş şartı bulunmaz. Bu sebeple her yaştan kişi açık liselere başvurma şansına sahiptir.
  • İlköğretim veya ortaokul mezunu olan kişiler, mesleki açık öğretim lisesinden ayrılanlar, her türlü lise eğitiminden ayrılanlar açık liselere başvurma hakkına sahiptir.
  • Açık öğretim liselerine kayıtlı olmasına rağmen durumu silik olan kişiler veya açık öğretim liselerinden tasdikname alan kişiler açık liselere başvurabilir.
  • Yurtdışında öğrenim görmüş olan kişiler eğitim durumlarını gösteren denkli belgesini getirerek açık liselere kayıt yaptırabilir.

Açık Lise Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır? 

Açık liselere kayıtlı olan öğrenciler Açık Lise Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihler arasında kayıt yenileme işlemlerini yürütme imkanına sahip olmaktadır. Açık lise kayıt yenileme işlemleri esnasında fotoğrafınız sisteme kayıtlı değilse ya da fotoğrafınız silikse fotoğrafın sisteme yeniden aktarılması gerekmektedir. Açı öğretim bilgi sistemine kayıtlı olan öğrenciler TC kimlik numaralarıyla sisteme erişim sağlamaktadır. Ancak TC kimlik numarası sisteme kayıtlı değilse irtibat bürolarına başvurup durumlarını anlatan bir dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopisiyle başvuru yapması gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sürelerde ders seçme işlemlerinin yapılmış olması gerekir.  Süresi içerisinde ders seçmeyen kişilerin ders seçme işlemini sistem otomatik olarak yapmaktadır. Ders seçimi yaparak kayıtlarını yenileyen öğrenciler Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri’ne giderek kitaplarını alma imkanına sahip olmaktadır. Kayıt yenileme işlemlerini tamamlayan öğrenciler Açık Lise Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen tarihlerde sınavlara girme hakkına sahip olmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.